مفهوم WTC

مفهوم مركز تجارت جهاني مفهومي است فراتر از يك ساختمان ، يك حركت يا يك سازمان ، بلكه همراه كننده تجارت و سازمانهاي دولتي دخيل در تجارت جهاني ميباشد . بعبارتي ديگر مركز تجارت جهاني كليه خدمات مربوط به تجارت جهاني را در زير يك سقف جمع آوري مينمايد . اين خدمات شامل ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۰ساعت 18:57  توسط ارد  | 

 

خلاصه مقدمه و ۴ فصل اول کتاب بازاریابی خلاق نوشته فیلیپ کاتلر


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۰ساعت 18:28  توسط ارد  | 

 

روانشناسی

ما از شکست­ها بیشتر از موفقیت­ها می­آموزیم و همیشه از ناگفته­ها به گفته­ها می­رسیم.

ساموئل اسمایلز

تمام کردن معامله همیشه سخت­ترین قسمت کار است. در حقیقت، مانع بزرگ فروش، قسمت نهایی آن است.

معامله را کش ندهید

پیرمردی به دندانپزشکی قدیمی خود زنگ زد و گفت:"بیل یکی از دندانهایم خراب شده و باید آن را بکشی. هزینه­اش چقدر می­شود؟" دندانپزشک گفت:"بسیارخوب جک، هزینه­اش 80 دلار می­شود." جک گفت:" اوه، 80 دلار پول زیادی است.کارت چقدرطول می­کشد؟" او گفت:"1 دقیقه " سپس جک با تعجب گفت :" 80 دلار برای 1 دقیقه؟! نسبت به زمانش زیاد است!" دندانپزشک گفت:" اگر نگران زمان هستی می­توانم تا هر وقت خواستی آن را کش دهم!"

فروش همراه با آرامش و بی­دردسری داشته باشید

وظیفه شما این است که معامله را با آرامش به پایان رسانده . مطمئن شوید خریدار بدون هیچ دردسر و زحمتی این مرحله را سپری می­کند. برای کاهش استرس خود، سریع و به طرز ماهرانه­ای این مرحله را به اتمام برسانید. یعنی تا تنور داغ است نان را بچسبانید.

6 شرط لازم فروش

1.        باید مثبت، مشتاق و علاقه­مند به خاتمه­ی فروش باشید. احساسات مسری هستند.

2.        احتیاجات مشتریتان را بشناسید. با سؤال و جواب دقیقا! متوجه احتیاجات مشتریتان بشوید.

3.        مشتری باید متوجه پیشنهاد شما بشود و ارزش محصولتان را درک کند.

4.        مشتری باید شما را باور کرده و به شما اعتماد داشته باشد. باید رابطه و  احساس صمیمت بالایی را بین خود و مشتری ایجاد کنید.

5.        مشتری باید از مزایای پیشنهاد شما مطلع شود و نسبت به خرید کالای شما احساس نیاز کند. یعنی واقعاً بخواهد کالای شما را بخرد.

6.        محصول باید با نیازهای مشتری هماهنگ بوده و متناسب با احتیاجش باشد و البته بتواند هزینه آن را بپردازد.

فقط زمانی میتوانید با موفقیت معامله را به اتمام ببرید که این 6 شرط را در نظر بگیرید.

ازاصرار بیجا بپرهیزید

قبل از اینکه بتوانید فروشتان را به اتمام برسانید باید راجع به 4 موضوع احساس اطمینان کامل داشته باشید.

اول اینکه، مشتری باید آن کالا را بخواهد.

دوم، باید واقعاً به آن احتیاج داشته باشد.

سوم، قادر به پرداخت هزینه­ی آن باشد.

و آخر اینکه، مشتری باید بتواند از کالای شما بهترین استفاده را بکند.

اگر قبل از اینکه متوجه پاسخ این 4 مورد شوید سفارش بگیرید، در حقیقیت فروش را منتفی کرده­اید.

علامت­های خرید را تشخیص دهید

این علائم به شما زمان پرسیدن سؤال پایانی را نشان می­دهد:

1-      صحبت کردن سریع : مشتری که با شور و اشتیاق حرف­های امیدوار کننده را خیلی سریع به زبان می­آورد یعنی تصکیکش را گرفته و مقاومت درونیاش در هم شکسته است

2-      احساس صمیمی ناگهانی : احساسات ناگهان با شما صمیمی می­شود، به نظر می­رسد آرام­تر شده و از حالت اعتراض آمیز بیرون آمده و شروع به پرسیدن سؤالات شخصی و دوستانه می­کند.

3-      مالیدن چانه : هرگاه هنگام صحبت با مشتری دیدید که او چانه­اش را می­مالد و فکر می­کند، فوراً صحبت­تان را قطع کنید چون خریدار در خودش فرو رفته و به شما گوش نمیدهد.ساکت باشید! وقتی که دستهای مشتری از چانه­اش جدا می­شود و سرش را بالا می­آورد و به شما نگاه می­کند، در 99% مواقع یعنی تصمیم به خرید گرفته است!

4-      تغییر درنگرش و طرز برخورد و نحوه گفتار

دلایل سختی پایان معامله

دلایل زیادی وجود دارد که نشان می­دهد چرا تمام کردن معامله مشکل است.

1.        اولین آنها ترس طبیعی از "عدم پذیرش" می­باشد.

 ما ار دوران کودکی نسبت به رفتار دیگران حساس هستیم و رضایت و نا رضایتی آن­هابرای ما بسیار مهم است.جالب است بدانید سالانه یک سوم از فروشندگان به دلیل ایمکه نما­توانند "نه" بشنوند، کارشان را کنار می­گذارند.

2.        دومین دلیل، ترس از عواملی نظیر: شکست، سعی کردن و نتیجه نگرفتن، از دست دادن زمان و اتلاف پول و انرژی صرف شده می­باشد.

 

اگر می­خواهید فروشنده موفقی باشید باید بر این دو ترس غلبه کنید. به قول رالف والدو امرسون"اگر همیشه کاری را انجام دهید که از آن می­ترسید، ترس در شما خواهد مرد"

چرا مشتریان خرید نمی­کنند؟

ترس از شکست می­تواند دلیل خرید نکردن مشتریان نیز باشد. آنها نیز از خرید اشتباه می­ترسند. از اینکه پول زیادی را برای آن کالا پرداخته و بعدها توسط اطرافیان مورد انتقاد قرار بگیرند، می­هراسند.


 

3

چگونه به ایرادات مشتری پاسخ دهیم

اگر در برابر مشکلات و نگرانی­هایتان ضعف نشان ندهید، به راحتی می­توانید بر آنها غلبه کنید

باسیل کینگ

همانطور که می­دانید هیچ فروشی بدون ایراد گرفتن مشتری انجام نمی­شود. ایرادات نشان دهنده علایق هستند. ایراد مشتری به منزله نزدیک شدن به مرحله پایانی فروش است. در حقیقت در فروش­های موفق بیشتر از فروش­های ناموفق ایراد گرفته می­شود. پس هر چه ایراد بیشتری بشنوید، احتمال فروش­تان نیز افزایش می­یابد.

اصل ششم

اصل شش می­گوید: در هر فروشی بیشتر از 6 ایراد نمی­بینید. مشتری یکبار و یا نهایتاً دو بار از چیزی ایراد می­گیرد ولی مطمئناً این تعداد به 6 نخواهد رسید.

برای این ایرادات لیستی تهیه کنید و دلایل خوبی برای آنها داشته باشید. جواب­هایی که شک مشتری را برطرف کند. اما از او انتقاد نکنید.

9 ایراد رایجی که باید به آن پاسخ دهید

1-      انتقادات ناگفته

اولین نوع انتقادات است. مشتری نگرانی­هایی در دل دارد ولی با شما چیزی نمی­گوید. سرش را به نشان تایید تکان می­دهد و با شما موافقت می­کند ولی برای خرید متقاعد نمی­شود. برای حل این مشکل، اجازه دهید مشتریتان بیشتر صحبت کند. سوالات توضیحی بپرسید. هر چه او بیشتر صحبت کند، احتمال بیشتری وجود دارد که در میان صحبتهایش به شما بگوید چه چیز مانع خریدش می­شود.

2-      بهانه پشت بهانه

دومین شکل انتقادات بهانه­ها هستند. اینها در حقیقت واکنش­های غریزی به پیشنهادات شما هستند. جملاتی نظیر " از آنچه داریم راضی هستیم، در حال حاضر سرمان شلوغ است و وقت فکر کردن به کالای دیگری را نداریم." اینها فقط بهانه هستند، نه دلایل اصلی خرید نکردن. فقط سعی کنید خوب گوش کنید و سپس سوال را طور دیگری مطرح کنید. بهترین راه شکستن مقاومت اولیه مشتریان گفتن جملاتی از قبیل " حق با شماست، ولی بسیاری از افرادی که مثل شما فکر می­کردند،پس از خرید، بهترین مشتریات ما شدند و حالا خرید از ما را به دوستانشان پیشنهاد می­کنند."

3-      انتقادات مغرضانه

شما به عنوان فروشنده قطعاً با افراد زیادی ارتباط دارید و شاید با افراد زیادی نیز برخورد می­کنید که از وضعیتشان ناراضی، ناراحت و حتی عصبانی هستند. آنها عصبانیت­های خود را از محیط خود بر سر شما خالی می­کنند و تمایل دارند به شدت منفی رفتار کنند. آنها از کالای شما انتقاد می­کنند و آنرا با کالای رقبایتان مقایسه می­کنند.احتمالاً از قیمت بالای کالایتان شکایت دارند و شما را زیر سؤال می­برند. در این حالت وظیفه شما اینست که آرامش خود را حفظ کنید و مؤدب باشید و به کار خود ادامه دهید و مطمئن باشید این رفتار شما، او را تحت تاثیر قرار می­دهد.

4-      درخواست اطلاعات بیشتر

این نوع انتقاد از بهترین نوع انتقاد است. چرا که شما کاملاً در رابطه با پاسخ آن مهارت دارید و می­دانید چه پاسخی به او بدهید. از این نوع انتقاد استقبال کنید و مشتری را به خاطر آن تحسین کنید. بعد از پاسخ به انتقاد او از او بپرسید که آیا پاسخ شما قانع کننده بوده است.

5-      انتقادات خود نمایانه

بعضی اوقات مشتری می­خواهد به شما نشان دهد که چقدر در رابطه با کالای شما اطلاعاتش زیاد است. او سعی می­کند که از شما سؤالات پیچیده­تری بپرسد. وقتی این اتفاق افتاد، به آرامی به او پاسخ دهید و به او نشان دهید چقدر تحت تاثیر قرار گرفته­اید. به او احساس مهم بودن را القا کنید.

6-      کنایه­ها

این اعتراضات روی شخص شما تاکید می­کند. مشتری احتمالاً می­گوید:" به نظر می­رسد که شما کاملاً در کارتان موفق هستید و یا به نظر می­رسد که حسابی از فروشتان پول در می­آورید". وقتی مشتری زیاد روی شما حساس می­شود یعنی شما زیاد از خود تعریف کرده­اید.سعی کنید بیشتر راجع به مشتری صحبت کنید نه خودتان!

7-      انتقادات واقعی

هدف این نوع انتقاد خود کالاست. یعنی مشتری نسبت به کالای شما معترض است. اگر بتوانید پاسخ مناسبی به این نوع سؤالات بدهید مطمئن باشید او از شما خرید خواهد کرد.

8-      مقاومت اولیه

این نوع انتقاد معمولاً در ابتدای ارائه کالاست. به خاطر داشته باشید تا زمانی که پاسخ مناسبی به مشتری ندهید او با گوش بسته به شما گوش می­کند. سعی کنید او را آرام کنید و از او سؤالاتی بپرسید تا متوجه نیاز اصلی او شوید.

9-      آخرین انتقادات

اینها رایجترین نوع این انتقادات می­باشند. در این مرحله با اینکه او در آستانه خرید است اما هنوز شک دارد. سعی کنید او را قانع کنید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۰ساعت 14:25  توسط ارد  | 

 

 

سایت irantej.com

 

گروه ایران‌تج داراي 4 سال سابقه تجارت الکترونیک در سطح کشور مي باشد و در اين مدت علاوه بر فعالیت نسبتاً گسترده در داخل کشور با برخی از کشورهاي همسایه نیز مراوده تجاري داشته است و در حال حاضر نيز، تلاش برای گسترش این مبادلات و انبوه سازی حجم مبادلات تجارت الکترونیک با سرتاسر نقاط جهان را در سرلوحه فعالیت خود قرار داده است دارد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۰ساعت 23:17  توسط ارد  | 

ایالات متحدهٔ آمریکا

 کشوری در آمریکای شمالی، و به پایتختی شهر واشنگتن دی‌سی است. آمریکا سومین کشور پر جمعیت دنیا و چهارمین کشور پهناور جهان است، و از لحاظ نژادی و گوناگونی مردم، متنوع‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود. آمریکا با تولید ناخالص داخلی بیش از ۱۳۰۰۰ میلیارد دلار در سال و ۱۹٪ قدرت خرید جهان، بزرگترین اقتصاد در میان کشورهای جهان را دارا است.

نظام حکومتی آمریکا در چارچوب قانون اساسی، و بر اساس سیستم جمهوری فدرال بنیان نهاده شده‌است. این کشور در سال ۱۷۷۶ میلادی (۱۱۵۵ ه.خ.)، در پی اعلام استقلال و اتحاد ۱۳ مستعمرهٔ سابق بریتانیا شکل گرفت.

کشور آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس، در غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با مکزیک همسایه‌است. این کشور از راه پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترک اندکی با کوبا دارد. آمریکا همچنین از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد. به علاوه، مجموعه‌ای از جزیره‌ها، ناحیه‌ها، و مناطق متعلق به آمریکا در سراسر جهان پراکنده‌اند.

ایالات متحده آمریکا پس از حضور در جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم، قدرت اثرگذاری خود در جهان را گسترش داد. آمریکا به عضویت دائم شورای امنیت سازمان ملل در آمده‌است و از بنیانگذاران پیمان نظامی ناتو محسوب می‌شود. و پس از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد به عنوان یک ابرقدرت منحصر به فرد درآمد .

 

جغرافیای طبیعی

ایالات متحدهٔ آمریکا در نیمکرهٔ غربی زمین، و در شمال قارهٔ آمریکا واقع است. این کشور از ۴۸ ایالت همجوار، و دو ایالت جدا از دیگران (شبه جزیره آلاسکا در شمال شرق قارهٔ آمریکا و مجمع‌الجزایر هاوایی در اقیانوس آرام) تشکیل شده‌است. همچنین، در دو منطقهٔ حوزهٔ دریای کارائیب، و نیز بخش‌هایی از اقیانوس آرام، جزایر کوچک و پراکنده‌ای وجود دارند که قلمرو آمریکا محسوب می‌شوند، ولی به گونه‌ای خودگردان اداره می‌شوند (مانند پورتو ریکو). آلاسکا بزرگترین و رودآیلند کوچکترین ایالت در آمریکا می‌باشند.

قسمتی از رشته کوههای راکی در غرب آمریکا قرار گفته‌است که بزرگترین قله آن در ایالت کلرادو قرار دارد. مرتفع‌ترین نقطه در آمریکا قله کوه مک کینلی در آلاسکا می‌باشد. رودخانه میسیسیپی بزرگترین و مهمترین رودخانه آمریکای شمالی و چهارمین رودخانه طولانی جهان در آمریکا قرار دارد. این رودخانه که به رودخانه میسوری می‌پیوندد، نقش تجاری و اقتصادی مهمی برای آمریکادارد. قسمتی از آبشار نیاگارا در مرز بین آمریکا و کانادا قرار دارد و ازجاذبه‌های طبیعی توریستی در آمریکا به شمار می‌رود.

جغرافیای انسانی

جمعیت آمریکا بر اساس برآورد سال ۲۰۰۹ ادارهٔ آمار آمریکا در حدود ۳۰۶,۲۱۵,۸۸۶ نفر تخمین زده شده است. نرخ رشد جمعیت آمریکا، در حدود 0.975% است.

بر اساس آمار منتشرهٔ سال ۲۰۰۳، ترکیب نژادی مردم آمریکا، بدین شرح است:

سفیدها: ۸۱٪

سیاهان (آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار): 13٪

آسیایی‌ها: ۴٪

سرخ‌پوستان آمریکایی‌: ۱٪

بومیان هاوایی و جزایر پاسفیک: 0.2٪

 

نظام سیاسی

نظام سیاسی ایالات متحده آمریکا در چارچوب یک قانون اساسی و به صورت یک نظام فدرالی است که از ویژگی‌های حکومتی این کشور به شمار می‌رود. سیستم تفکیک قوا در این کشور به شکل کاملاً بارزی به مرحله اجرا درآمده‌است. بنیان گذاران و نویسندگان اعلامیه استقلال ایالات متحدهٔ آمریکا و قانون اساسی ایالات متحده به دلیل نگرانی از ظهور نظام سلطنتی اروپایی که در آن پادشاه قدرت مطلق را در دست داشت، نظام سیاسی جدید خود را به گونه‌ای طراحی کردند که در آن فرد یا نهادی نتواند قدرت مطلق بدست آورد. این قوانین همچنین طوری در نظر گرفته شده‌اند که از قدرت گرفتن بیش از حد اکثریت بر اقلیت ها، و نیز هر یک از شاخه‌های ۳گانهٔ قدرت ممانعت بعمل آورد.

بر اساس قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، قوهٔ مقننه و یا کنگره ایالات متحدهٔ آمریکا از دو مجلس تشکیل شده‌است که مسؤولیت قانونگذاری را به طور کامل بر عهده دارند: مجلس نمایندگان و مجلس سنا. بر اساس نظام انتخاباتی آمریکا، نمایندگان با رأی مستقیم و برابر مردم انتخاب می‌شوند.

رئیس جمهور ایالات متحدهٔ آمریکا نیز به عنوان رئیس قوهٔ مجریه و فرمانده کل قوا با رأی مستقیم مردم و از طریق آرای هیات الکترال انتخاب می‌شود و در برگزیدن مشاورانش به عنوان وزرا اختیارات تام دارد. در حقیقت رئیس جمهور، نیازی به کسب رأی اعتماد از کنگره ندارد و کنگره نیز متقابلاً نمی‌تواند با رأی عدم اعتماد، هیأت دولت و یا وزرا را برکنار کند.

سومین شاخه از نظام سیاسی آمریکا، سیستم حقوقی ایالات متحدهٔ آمریکا است که کاملاً مستقل عمل می‌کند و نه قوهٔ مجریه و نه قوهٔ مقننه نمی‌توانند بر روند تصمیم‌گیری‌های آن تأثیر بگذارند. به عبارت دیگر، رئیس جمهور و یا کنگره نمی‌توانند مصوبات قانونی دیوان عالی فدرال ایالات متحدهٔ آمریکا را باطل اعلام کنند و یا از اجرای آنان سر باز زنند. نظام حزبی در ایالات متحدهٔ آمریکا نیز در شکل‌دهی به سیاست و حکومت این کشور، نقش مهمی دارد.

 

سیاست خارجی

ایالات متحده آمریکا به کمک توانایی‌های اقتصادی و نظامی قابل توجه خود، نقش مهمی را درسیاست جهانی ایفا می‌کند. این کشور عضو ثابت شورای امنیت سازمان ملل است و دفتر مرکزی سازمان ملل در شهر نیویورک قرار دارد. به استثنای کشورهای ایران، کره شمالی و سودان، کوبا، ونزوئلا و بولیوی، سایر کشورها دارای روابط دیپلماتیک رسمی با آمریکا می‌باشند.

آمریکا بوسیله قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی[i] و سازمان کشورهای آمریکایی[ii] با همسایگان خود (کانادا و مکزیک) روابط نزدیکی دارد. دولت این کشور هرساله میلیاردها دلار کمک مالی برای توسعه کشورهای دیگر اختصاص می‌دهد، اما درصد این کمک‌ها از تولید ناخالص ملی نسبت به دیگر کشورهای کمک کننده، پائین می‌باشد.

رئیس جمهور آمریکا یکی از عوامل اصلی تعیین کنندهٔ جهت‌های کلی سیاست خارجی آمریکا است. بسیاری از مدارک و اسناد دوران هر رئیس جمهور امروزه در کتابخانه‌های ویژه هر رئیس جمهور موجود می‌باشد. کنگره آمریکا بودجه‌های کمک‌های خارجی را تعیین می‌کند، تحریم‌های خارجی وضع می‌کند، و بکمک کمیته‌های مخصوصی در مسائل سیاست خارجه اختیارات بررسی و بازبینی امور ویژه (همانند بررسی عملکرد افراد در ماجرای ایران-کنترا) را دارد.

بسته به نوع حزب یا گروه در قدرت در هر برهه از زمان (همانند حزب دموکرات یا حزب جمهوریخواهان)، سیاست خارجهٔ آمریکا تحت تاثیر تحولات و گرایش‌های خاص آن حزب یا گروه قرار می‌گیرد. گروه‌های لابی نیز دارای قدرت نفوذ زیادی در تصمیم گیری‌های سیاست خارجه هستند.

 

 

آموزش و پژوهش

هزینهٔ آموزش و تحصیلات در سطوح مدرسه‌ای و متوسطه در ایالات متحده را اکثراً دولت پرداخت می‌کند. ایالات متحده با داشتن قریب به ۵۸۰۰ دانشگاه و یا مؤسسه آموزش عالی تقریباً امکان تحصیلات در سطوح آموزش عالی را برای تمامی افراد جامعه فراهم کرده‌است. وام‌های کم‌بهره، کمک هزینه‌های بلاعوض، و انواع بورس‌های تحصیلی، از اقسام راههایی‌اند که دانشجویان اقدام به پرداخت شهریه‌های خود می‌کنند.

در میان آمریکاییان بالای ۲۵ سال، ۸۴درصد از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده‌اند، ۵۲ درصد وارد کالج، دانشگاه یا مؤسسات دیگر آموزش عالی شده‌اند، ۲۷ درصد مدرک کارشناسی دریافت کرده‌اند، و ۹ درصد دارای مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر هستند.

تقریبا ۹۹ درصد آمریکاییان دارای حداقل سواد پایه هستند. در طبقه‌بندی سازمان ملل متحد، شاخص آموزشی در کشور ایالات متحده 0.97 است که در رتبه دوازدهم جهانی جای دارد.

ایالات متحدهٔ آمریکا اقتصاد کاپتالیستی از نوع سرمایه‌داری انحصاری دارد.ویژگی بارز اقتصاد ایالات متحدهٔ آمریکا عبارتست از تسلط انحصارها در رشته‌های مختلف، که بر مبنای منابع طبیعی فراوان، زیربنای توسعه‌یافته، تولید انبوه، و مصرف زیاد استوار است. تولید ناخالص داخلی ایالات متحدهٔ آمریکا با بیش از ۱۳ تریلیون دلار، یعنی حدود ۲۰٪ تولید ناخالص جهان، نخستین اقتصاد بزرگ جهان است.

ایالات متحده بزرگ‌ترین واردکننده، و - پس از آلمان و چین - سومین صادرکنندهٔ بزرگ جهان است. کانادا، چین، مکزیک، ژاپن و آلمان، به ترتیب بزرگ‌ترین شرکای تجاری آمریکا هستند. آمریکا در دههٔ اخیر بزرگ‌ترین بدهی جهان را نیز بر شانه داشته‌است.

بزرگ‌ترین اقلام صادراتی آمریکا بترتیب تجهیزات صنعتی (۲۹٫۸٪)، ماشین‌آلات (۲۹٫۵٪)، کالاهای مصرفی غیر اتومبیل (۱۲٫۴٪)، خودرو و تولیدات وابسته (۹٫۳٪)، تولیدات صنایع غذایی (۸٫۳٪)، و تولیدات صنایع هوایی (۶٫۶٪) هستند، در حالی که بزرگ‌ترین اقلام وارداتی به آمریکا کالاهای مصرفی غیر اتومبیل (۲۳٪)، سوخت (۲۲٫۱٪)، ماشین‌آلات (۱۹٫۹٪)، تجهیزات صنعتی (۱۴٫۸٪)، تولیدات خودرو (۱۱٫۱٪)، صنایع غذایی (۴٫۲٪)، و صنایع هوایی (۱٫۷٪) هستند.

اما بزرگ‌ترین محصولات تولیدی آمریکا مواد شیمیایی، تولیدات نفتی، فولاد، خودرو، تولیدات صنایع هوایی، ارتباطات، الکترونیک، تولیدات غذایی و مصرفی، و صنایع معدن و چوب هستند. آمریکا همچنین در تولید برق، ظرفیت پالایش نفت، ذخیره‌های ذغال سنگ، تولید انرژی بادی، و انرژی هسته‌ای در جهان، رتبه نخست را دارا است.

بیشتر چرخ‌های اقتصادی آمریکا متعلق به بخش خصوصی است، تا جاییکه بخش دولتی فقط ۱۲٫۴٪ تولید ناخالص ملی را سالیانه باعث می‌شود. با اینحال ۷۵٪ تولید ناخالص ملی محصول بخش خدماتی بوده‌است. با اینکه تولیدات کشاورزی آمریکا حدود ۱٪ تولید ناخالص ملی این کشور است، همین سطح تولید حدود ۶۰٪ کل تولیدات کشاورزی جهان را تشکیل می‌دهد.

بخش بهداشت و خدمات اجتماعی با داشتن ۱۶ میلیون نفر شاغل، بزرگ‌ترین بخش اشتغال آمریکا را تشکیل می‌دهد. از لحاظ مجموع ساعات کاری در طول سال، آمریکایی‌ها بیشترین تعداد روز در سال را کار می‌کنند با این حال در مقایسه با کشورهای صنعتی دیگر، از نظر تولید بر حسب ساعات کاری آمریکایی‌ها از برخی کشورهای اروپایی عقب‌ترند.

 

 

 

 

 

 

 [i] قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی یا NAFTA (به انگلیسی: North American Free Trade Agreement) یک سازمان منطقه‌ای است که در ۱۹۹۱ پایه‌ریزی شد.

این سازمان اقتصادی سه عضو دارد که عبارتند از آمریکا، کانادا، و مکزیک است.

طبق موافقتنامه نفتا تمام محدودیت‌های تجارت و سرمایه‌گذاری میان کانادا، مکزیک و آمریکا در مدت ۱۵ سال بتدریج از بین می‌رفت. اکثر تعرفه‌های تجارت محصولات کشاورزی میان آمریکا و مکزیک به سرعت برداشته شد و تعرفه ۶ درصدی محصولات کشاورزی (شامل ذرت، شکر و برخی میوه‌ها و سبزی‌ها) در مدت ۱۵ سال برداشته شد. تعرفه خواروبار و منسوجات قرار بود در مدت ده سال در هر سه کشور حذف شود. مکزیک قرار بود بخش مالی خود را به روی سرمایه‌گذاری آمریکا و کانادا بگشاید و تمام محدودیت‌ها تا سال ۲۰۰۷ برداشته شود.

[ii] سازمان کشورهای آمریکایی یا OAS (به انگلیسی: Organization of American States) یک سازمان منطقه‌ای است که در ۱۹۴۸ پایه‌ریزی شد.


این سازمان ۳۵ عضو دارد و در
واشنگتن دی سی مستقر است.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۰ساعت 22:5  توسط ارد  | 

 

شاخص‌های توسعه اقتصادی [ویرایش]

از جمله شاخص‌های توسعه اقتصادی یا سطح توسعه‌یافتگی می‌توان این موارد را برشمرد:

  • شاخص درآمد سرانه

از تقسیم درآمد ملی یک کشور (تولید ناخالص داخلی) به جمعیت آن، درآمد سرانه به‌دست می‌آید. این شاخص ساده و قابل‌ارزیابی در کشورهای مختلف، معمولاً با سطح درآمد سرانه کشورهای پیشرفته مقایسه می‌شود.

  • شاخص برابری قدرت خرید (PPP)

شاخص درآمد سرانه از قیمت‌های محلی کشورها محاسبه می‌گردد و سطح قیمت محصولات و خدمات در کشورهای مختلف جهان یکسان نیست. یکی از روش‌ها متداول برای مقایسه ساختار اقتصادی کشورهای مختلف، استفاده از شاخص برابری قدرت خرید است. در این روش، مجموعه‌ای از قیمت‌های حاکم در یک کشور در نظر گرفته می‌شود و از آن برای ارزیابی قیمت تمام کالاهای تولید شده در سایر کشورها استفاده می‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۰ساعت 10:53  توسط ارد  | 

تجارت الکترونیکی به عنوان بخشی از خرده فروشی ها گسترده تر شده است

اثری از: پارسا حسینی   مربوط به موضوع: اخبار بازاریابی، 

بر طبق گزارش اخیر مؤسسۀ تحقیقاتی فورستر در آمریکا، تجارت الکترونیکی در سال 2008 با مجموع 3/14 بیلیون دلار فروش رشد 13 درصدی داشته است.

اگرچه حجم تجارت الکترونیکی در سال 2008 ، به عنوان بخشی از مجموع خرده فروشی های آمریکا  گسترده تر شده است  و در مقایسه با سال2007 رشدی معادل 5% داشته است ولیکن روند رشد آن برای بسیاری از شرکتها، روندی آهسته تر نسبت به سال قبل بوده است. البته این روند حرکتی در سال 2009 جبران خواهد شد. بر اساس آنچه که مؤسسۀ تحقیقاتی فورستر پیش بینی کرده است، در سال 2009 تجارت الکترونیکی 11% افزایش خواهد یافت.

منبع خبر: www.dmnews.com
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت 20:37  توسط ارد  | 

پدر بازاریابی پارتیزانی

جی کنراد لوینسون نویسندۀ پر فروش ترین مجموعه کتابهای بازاریابی تا به امروز است. او نویسندۀ کتاب «بازاریابی پارتیزانی» و 30 کتاب دیگر است. مجموعه کتابهای او در شمارگان 14 میلیون نسخه در سطح جهان به فروش رسیده است. تئوری پارتیزانی او بر بازاریابی تأثیرات فراوانی داشته است، به طوریکه هم اکنون کتابهای او در سطح جهان به 41 زبان ترجمه شده است و مطالعۀ آنها در بسیاری از برنامه های MBA  ضروری است.

جی کنراد لوینسون رئیس و بنیانگذار بازاریابی پارتیزانی بین المللی است. او همچنین مشاور بازاریابی برای شرکتهای Adobe , Apple است. او در مرکز خدمات مشاغل کوچک در شرکت مایکروسافت خدماتی را صورت داده است. بازاریابی پارتیزانی او در قالب مجموعه کتابها، فایلهای صوتی و تصویری، وب سایت بین المللی و یک بازاریابی پیشرفتۀ آنلاین تحت نام انجمن بازاریابی، یک سیستم بازاریابی فعال برای مشاغل کوچک است.

جی کنراد لوینسون بازاریابی پارتیزانی را به مدت 10 سال در بخش فرعی دانشگاه برکلی در کالیفرنیا تدریس کرده است. او همچنین به عنوان مشاور ارشد معاون ریاست جمهوری ایالات متحده، جی والتر تامپسون، و در اروپا نیز مدیر خلاقیت و عضو هیئت مدیرۀ شرکت معروف تبلیغاتی لئو بارنت بوده است.

او ستونهای ماهیانه ای برای مجلات معتبر و مقالاتی برای ناشرین بزرگ نوشته است. او همچنین مطالب ماهیانه ای برای وب سایت مایکروسافت می نویسد. او برای وب سایتهای مختلفی همانند: Hewlett-Packard, Fortune Small business ,Netscape online,  American مطالب ماهیانه ای نوشته است.

افزون بر تمام این موارد، بازاریابی پارتیزانی راهی است برای صاحبان مشاغل تا کمتر خرج کنند و بیشتر به دست بیاورند و از این طریق سودهای قابل توجهی را به دست بیاورند. کسی که شما و سازمان شما را به بازاریابی پارتیزانی تغییر می دهد، فقط و فقط پدر بازاریابی پارتیزانی، جی کنراد لوینسون است.

اثری از: پارسا حسینی

www.gmarketing.mihanblog.com

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت 20:34  توسط ارد  | 

استراتژی اقیانوس آبی

 

فصل اول : آفرینش اقیانوس های آبی

1.      فضای بازار جدید

فرض کنید که بازار جهانی از دودسته اقیانوس تشکیل شده است : اقیانوس های آبی و اقیانوس قرمز.اقیانوس های قرمز معرف صنایعی است که امروزه وجود دارند. این اقیانوس ها فضای شناخته شده ی بازار هستند .اقیانوس های آبی ، کلیه صنایعی است که در حال حاضر وجود ندارند. اینها فضای شناخته نشده بازار هستند .

در اقیانوس های قرمز ، محدودیت ها و حد و مرزهای صنایع تعریف شده و مورد پذیرش واقع گردید ه اند و قوانین بازی رقابت کاملاً مشخص هستند. در اقیانوس های قرمز شرکتها سعی می کنند تا به عملکردبهتری نسبت به رقبا دست یافته ، تا سهم بیشتری از تقاضای بازار را از آن خود کنند. از آنجایی که اقیانوس های قرمز پر جمعیت اند ، احتمال سودآوری ورشد در آنها کم است . در اقیانوس های قرمز ، رقابت کشنده میان شرکتها آب اقیانوس را قرمز و خون آلود کرده است.

درعوض ازاقیانوس  های آبی  هیچ بهره برداری انجام نشده است وهیچ رقیبی درآنها وجود ندارد، بنابراین در اقیانوس های آبی پتانسیل بالایی برای رشد و سودآوری وجود داشته و تقاضای بالقوه بالایی برای محصولات و خدمات این اقیانوس ها وجود دارد. دراقیانوس  آبی رقابت بی معنا است، زیرا قوانین بازی هنوز تنظیم و تدوین نشده اند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت 19:53  توسط ارد  | 

الف) شرایط اقتصادی

                          شرایط کلّی اقتصاد

درآمد سرانه

رشد یا رکود اقتصادی

نرخ تورم

سطح زندگی و رفاه

تقاضای بین المللی

مدل اقتصادی

سطح بیکاری

سطوح قیمتی

نرخ بهره

بیکاری

ب) شرایط سیاسی

تحریم های بین المللی

قوانین محدود کننده صادراتی

مدیریت ریسک ها

قوانین محدود کننده داخلی

حمایت مالکیت فکری

ثبات سیاسی

ماندگاری ثبات موجود

ج) شرایط اجتماعی

سطح تحصیلات

متد های آموزشی

شاخص های دموگرافیک

فرهنگ

سطوح اجتماعی

گرایش ها

د) شرایط تکنولوژیکی

تغییرات تکنولوژیکی اخیر مؤثر

   تأثیر تکنولوژی بر هزینه

تکنولوژی توزیع

زنجیره ارزش

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۰ساعت 14:14  توسط ارد  | 

بسته بندي، آخرين ترفند بازاريابي

1- مقدمه

بسته بندى چهره كالاست. در يك تقسيم بندى كلى، سه سطح اصلى مى توان براى هر كالا در نظر گرفت. اول خود كالا كه خدمات مشكل گشا يا فوايد اساسى آن را هنگام خريد انتظار دارند. شالوده كالا پاسخ به اين پرسش است كه خريدار واقعاً چه چيز را مى خرد؟ در سطح بعدى طراحان كالا بر مبناى شالوده كالا، يك كالاى واقعى را به وجود مى آورند كه بسته بندى در اين سطح قرار مى گيرد. بسته بندى به همراه مواردى مثل طرح و نام تجارى و كيفيت به نحوى با هم تركيب مى شوند كه ارائه فايده اصلى كالا امكانپذير باشد. آخرين سطحى كه مورد توجه قرار مى گيرد مزاياى اضافى مثل خدمات پس از فروش، تضمين ها و نصب و شرايط تحويل است. بسته بندى سبب ساز اولين ارتباط مستقيم با مشترى است و تا حد زيادى وظيفه ارائه يك تصوير ذهنى مطلوب از كالا را به عهده دارد. از نظر روانى اولين برخورد و تصويرى كه ما از اشخاص داريم مهمترين تصوير و تعيين كننده ترين است حتى در يادآورى اشخاص بعد از ۲۰ سال به ذهن ما مى آيد، اين قاعده در مورد كالا هم صادق است.

2- بسته بندى

آمارى ۸۰۰۰ ساله از بسته بندى در دست است كه به صورت ظروف ساخته شده از حصير و همچنين ظروف گلى و لعابى زمخت در بين النهرين و مصر كاربرد داشته است. در تعاريف جديد بسته بندى به معنى ساخت و تعبيه و تهيه ظرفى است كه سلامت كالاى مظروف يا محتواى خود را در فاصله زمانى بعد از توليد و در مراحل حمل و نقل و انباردارى و توزيع مصرف نهايى حذف كرده و از صدمات و خطرات احتمالى فيزيكى يا شيميايى جلوگيرى مى كند. به تعبيرى بسته بندى، چراغ قرمزى است در برابر توقف عابران جلوى ويترين خرده فروشى ها و به حق آن را به عنوان «فروشنده خاموش» مى شناسند. بسته بندى، چهره كالاست چون مشترى از طريق بسته بندى محصول را شناسايى مى كند. بسته بندى پيام توليدكننده را به خريدار مى رساند و بين آنها ارتباط برقرار واطلاع رسانى مى كند. بسته بندى به محصول شخصيت مى دهد و محافظت از كالا را دربرابر ضربه، رطوبت، شرايط اقليمى، بوها، گازها، ارتعاش،ميكرو ارگانيسم، فشار، متلاشى شدن و حشرات به عهده دارد. تعدادى از تئوريسين هاى بازاريابى از بسته بندى به عنوان پنجمين متغير قابل كنترل بازار (در كنار محصول و قيمت و مكان و ترفيع) ياد مى كنند. امروزه بسته بندى به عنوان يك صنعت دردنيا معرفى و مطرح مى شودو براى آن انواع مختلفى برمى شمرند: در بعضى موارد بسته بندى پس از مصرف شدن محتواى اصلى كاربرد مجدد پيدا مى كند يا اينكه پس از مصرف، دور ريخته مى شود. در تقسيم بندى هاى ديگر بسته بندى را از نظر مواد اوليه (چوبى، مقوايى، كيسه اى، پلاستيكى) از نظر محتوايى (ميوه جات، لوازم خانگى) از نظر تكنولوژى توليد (بسته بندى وكيوم روكش پلى اتيلن...) و از نظر مراحل توليد (بسته بندى براى مصرف كننده مثل شامپو و لوازم بهداشتى و ... بسته بندى براى حمل ونقل به منظور حفاظت و ايمنى ... بسته بندى بزرگ صنعتى مثل استفاده از پالت) تقسيم بندى مى كنند.

3- ويژگى هاى بسته بندى مطلوب

بسته بندى به عنوان يكى از ابزارهاى مهم بازاريابى شناخته مى شود و شركتها و دولتها براى افزايش توان رقابتى خود در بازارهاى داخلى و خارجى از آن سود مى برند. امروزه از بسته بندى فقط براى محافظت از كالا استفاده نمى شود، بلكه براى آن نقشها و مسؤوليت هاى زيادى قائلند از جمله اينكه ارزش افزوده ايجاد كند و به خريدار پرستيژ و اطلاعات دهد.بايد مشترى را جلب كند، جذابيت داشته باشد، شخصيت و شأن مشترى را حفظ كند و به مصرف كننده احترام بگذارد. فرهنگ و ارزشها را در كشور هدف در نظر داشته باشد و از فرهنگى استفاده كند كه براى مردم لذتبخش است. نوع و جنس مواد اوليه از نظر بهداشتى و ايمنى مناسب انتخاب شود و سلامتى در مورد مصرف را تضمين كند. گفتنى است نبايد هزينه بسته بندى آنقدر زياد باشد كه بهاى فروش كالا را نسبت به كالاهاى مشابه غيرقابل رقابت كند. بايد طورى طراحى شود كه دسترسى به كالا راحت و به راحتى قابل حمل باشد، به خود كالا لطمه نزند و مطابق با استانداردها، مقررات بازار و كشور مورد نظر باشد.

مواد مصرفى، قابل بازيافت باشد، توليد آشغال نكند و به محيط زيست لطمه نزند. (در كشور آلمان مدتها است جنبشى به نام «تفكر سبز» براى كنترل بسته بندى در برابر آسيب به طبيعت به وجود آمده است) بسته بندى بايد طورى باشد كه قابليت هديه دادن را داشته و باشرايط آب وهوايى كشور مورد نظر همگون و هماهنگ باشد، اوزان كشور هدف را در نظر داشته باشد و فرهنگ و سليقه و عادات خريداران در نظر گرفته شود و با ساختار بازار خرده فروشى سازگارى داشته و سطح درآمد و قدرت خريد مشتريان را در نظر داشته باشد. تركيب صفات ظاهرى بسته تداعى كننده مشابهت و تلقين كننده كيفيت برتر و رنگ آميزى و اشكال و خطوط و رنگ و طرح مبين خواص كالا باشد. مواد تشكيل دهنده كالا را اعلام و مخابره و آناليز محصول را ذكر و نحوه مصرف رابيان كند. چنانچه خطراتى درمورد مصرف وجود دارد ذكر كند و شرايط نگهدارى و تاريخ مصرف و تاريخ توليد و قيمت و اندازه و حجم وزن و ارتفاع را بنويسد و براحتى و با كمترين كوششى قابل رؤيت باشد.

4- طراحى بسته بندى

به طور كلى در بسته بندى محصولات دو جنبه عمده زير مورد توجه قرار مى گيرد:

1.       كاربردى بودن

2.       جذابيت

جنبه كاربردى بسته بندى، ناظر بر ويژگى هايى مثل حفاظت از محصول، سهولت استفاده از محصول و سهولت جابه جايى محصول است. جذابيت بسته بندى بر زيبايى شكل و رنگ و نوشتار آن دلالت مى كند.
طراح بايد ابتدا تمام اطلاعات لازم درباره محصول، بازار، رقبا و كارفرما و ... را به دست آورد. اين اطلاعات شامل بودجه، زمان لازم براى انجام و اتمام كار و موضوعات فنى و مقررات قانونى و اهداف طراحى و استراتژى بازاريابى و خصوصيات برجسته محصول است كه آن را از بقيه متمايز مى كند. طراح با مطالعه نشريات و گزارشهاى تخصصى و پرس و جو، از خرده فروشى ها و ... به جمع آورى و تحقيق مى پردازد. وى بايد بداند چه تعداد جعبه بايد توليد شود و ماشين هاى موجود در چه شرايطى هستند. بالاترين سرعت مناسب توليد چيست و تناسب آن با توليد سالانه چگونه است؟ طراح بسته بندى بايد با توجه به توان اقتصادى مصرف كنندگان، بسته بندى را طراحى كند. براى مثال براى خانواده هاى كم درآمد كه وجه اقتصادى مهم است، در نظر گرفتن بسته بندى با ساير خانواده مناسب تر است يا با توجه به تغيير الگو و سبك زندگى در بعضى جوامع كه تعداد افراد خانواده كم مى شود ارائه بسته بندى هايى كه نياز دو نفر را تأمين كند مورد استقبال خواهد بود. طراح حرفه اى بسته بندى بايد توان تحليل دقيق خصوصيات فرهنگى كشورها و بازارهاى خرد و كلان را داشته و داراى ويژگى هاى خاصى باشد. وى علاوه بر اينكه بايد دركى قوى از حجم و فرم داشته و بايد گرافيست قابلى نيز باشد و در مورد تكنولوژى توليد و مواد مورد استفاده در صنعت بسته بندى، آگاهى كامل داشته باشد زيرا اين آگاهى باعث ارائه طرح هاى عملى و اقتصادى و ابتكارى خواهد شد. در طراحى بسته بندى بايد به نكات زير توجه كرد:

•         هويتمندى: اين اصل به قدرى مهم است كه بيشتر شركتها سالها طرح كالا را ثابت نگه مى دارند. چون طرح منحصر به فرد آن از لحاظ نام، مارك تجارى و ويژگى هاى طرح موجب تمايز محصول شركت از رقبا مى شود و در حافظه بلندمدت مشتريان جاى گرفته مى گيرد. از اين رو در طراحى اوليه بايد دقت لازم را كرد تا بعدها نياز به تغيير نباشد و خدشه اى بر ارتباط بصرى خريداران با محصول وارد نشود.

•         اجزا و حفاظت و دسترسى: هدف اصلى از تهيه بسته، حفظ و نگهدارى خواص محصولات و دسترسى راحت به محتويات داخل بسته است. به علاوه هر يك از عوامل توزيع و مصرف نيز از بسته بندى انتظاراتى دارند،براى مثال خرده فروشان بسته بندى را نياز دارند تا براحتى در معرض ديد و نمايش خريداران قرار گيرد و يا در اندازه هاى متفاوت باشد تا با قدرت خريد مشتريان گوناگون متناسب باشد. مصرف كنندگان نيز نوعى از بسته بندى را مى پسندند كه براحتى قابل حمل باشد و براحتى به محتويات آن دسترسى پيدا كنند.

•         مقرون به صرفه: هزينه بسته بندى نبايد قيمت تمام شده محصول را به حدى بالا ببرد كه تعداد قابل توجهى از مشتريان از خريد محصول منصرف شوند.

•         طراحى گرافيكى بسته بندى: گرافيك بسته بندى به سه موضوع اصلى فرم، رنگ و انتخاب خط مناسب مربوط مى شود. طراح در انتخاب اين سه موضوع اصلى بايد به تفاوتهاى فرهنگى بين جوامع و گروههاى مختلف جامعه توجه كند، براى مثال بچه ها بيشتر از هر چيز به رنگ توجه مى كنند در صورتى كه مردان بيشتر به شكل دقت مى كنند.

•         رنگ: رنگ از دوران باستان مورد توجه و تحقيق بوده است. در عصر حاضر نيز رنگ در فرهنگ هاى مختلف داراى مفاهيم گوناگون است. به طوركلى مى توان گفت رنگ مشكى در سالهاى اخير به دليل عميق بودن و خنثى بودن با اينكه سمبل اندوه است در بسيارى از بسته بندى هاى لوكس مانند عطريات و ... استفاده مى شود كه درواقع يك نوع حس اشرافى را القا مى كند. رنگ سفيد احساس خنكى، معصوميت، صداقت و پاكى را القا كرده و بخصوص وقتى با رنگ آبى بيايد تركيب مناسبى را ارائه مى كند. سبز آرام ترين رنگ هاست و در هيچ جهتى حركت نمى كند و سمبل فرهنگ بورژوازى است كه بى حركتى را تداعى مى كند. درواقع سبز، اميد زندگى است و آبى مملو از تفكر و جديت است. سرخ علامت شادى، نيرو، قدرت مردانگى و تحرك است. هم جديت و هم وقار و مهربانى را القا مى كند و هر چه تيره تر مى شود جدى تر و عميق تر و جسمانى تر مى شود و در حالت صورتى رمانتيسم و خجالتى بودن را القا مى كند. نارنجى رنگى زنانه است كه زندگى روحانى درونى را القا مى كند كه هر چه تاريك تر مى شود بشر را بيشتر به سمت بى نهايت مى خواند. زرد پر سر و صداترين و خيره كننده ترين و پردوام ترين رنگ است و برخلاف آبى عمق را القا نمى كند. بنفش انديشه اى متفكر و عرفانى و رازگونه را القا مى نمايد.

•         فرم: اشكال مكعب و چهارگوش به دليل قابليت نشان دادن مناسب ترين فرم بسته بندى است. همچنين اين فرم در قفسه براحتى كنار هم قرار مى گيرند. در طراحى فرم، اندازه نيز از اهميت بالايى برخوردار است. مثلاً شيشه هاى كوچك عطر، احساس با ارزش بودن را القا مى كند.

•         طراحى خط: يك طراح بسته بندى بايد زوايه ديد جامعى نسبت به خط داشته باشد كه توانايى و تجربه چشم هايش در تشخيص اين موضوع در نشريات و پوسترها و علائم خيابانى ناشى مى شود. هر نوع از بسته بندى، نوع خاصى از خطوط را طلب مى كند. مثلاً در جعبه هاى شيرينى و شكلات بايد حروف نرم و كشيده استفاده شود تا حالتى باريك و زيبا داشته باشد. در جعبه هاى ديسك هاى كامپيوتر از حروف محكم استفاده مى شود كه دوام را تداعى مى كند. در مورد محصولاتى كه خواندن اطلاعات آنها ضرورى است مثلاً داروها، خوانا بودن حروف مهم است و در نهايت براى بچه ها انتخاب حروف درشت مطلوب تر است. نتيجه: اهميت كار روى بسته بندى، بارها و بارها اثبات شده است. در مواردى، بخصوص آنجا كه ارزش افزوده شركت از راه بسته بندى ايجاد مى شود - مثل صنايعى كه برپايه مونتاژ شكل مى گيرند - به صورت عينى، اثرات بسته بندى قابل رؤيت است. در مواردى پيش آمده كه با به كار بردن شيرينگ براى كالايى كه درشركتى مونتاژ مى شده، تقاضا در ماه اول صددرصد افزايش يافته است

 

•         منبع : روزنامه ايران،‌ چهارشنبه 27 مهر 1384، سال يازدهم، شماره 3286، صفحه 13.

•         نویسنده مقاله :امیر حسین شفقی زاده

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۰ساعت 12:7  توسط ارد  | 

 کشور مالزی

 

اطلاعات پایه کشور مالزی

موقعیت جغرافیایی کشور مالزی

کشومالزی در جنوب شرقی اسیا ، در کنار دریای چین جنوبی و در جوار کشورهای اندونزی ، پادشاهی برونئی و تایلند قرار دارد.این کشور توسط دریای چین جنوبی به دوبخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است.

مساحت

وسعت خاک مالزی برابر با329.847   کیلومتر مربع است، که از این لحاظ شصت و ششمین کشور بزرگ جهان به شمار می اید . از کل مساحت این کشور 328.657مربع خشکی و 1.160کیلومتر مربع وسعت ابها است. مالزی خط ساحلی به طول 4.675 کیلومتر دارد.

همسایگان

سرزمین اصلی مالزی شبه جزیره ای ست که از شمال با کشور تایلند و از جنوب با سنگاپور متصل است. بخش دیگر این کشور ، جزیره بورنیئو استکه که از جنوب با کشور اندونزی و از شمال با کشور بروئنی هم مرز بوده است. این کشور 1.762کیلومتر با اندونزی ، 506کیلومتر با تایلند و 381کیلومتر با برونئی مرز مشترک دارد.

جمعیت

بر اساس امار سال 2009میلادی ، جمعیت این کشور برابر با 715/25میلیون نفز است، که از این نظر چهل و ششمین کشور پر جمعیت جهان است.

شهرهای مهم

شهر کوالالامپور پایتخت این کشور است که نزدیک به 5/1میلیون نفر جمعیت دارد

واحد پول

واحد پول این کشور ، رینگیت مالزی است . درماه ژانویه سال 2010میلادی، یک دلار امریکا برابر با 263/3رینگیت مالزی و هررینگیت برابر با 965/2ریال ایران بوده است

تفاوت زمان با ایران

ساعت بین المللی این کشور نسبت به ساعت گرینویچ هشت ساعت جلوتر و از ایران5/4ساعت جلوتر است  .در نیمه نخست سال که ساعت در ایران یک ساعت به جلو برده می شود ، اختلاف زمانی شهر کوالالامپور با تهران مثبت سه و نیم می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل اول

محیط سیاسی و قانونی

نوع و ارکان اصلی حکومت

نوع حکومت مالزی مشروطه سلطنتی فدرال با دو مجلس قانون گذاری است. مالزی تنها کشوری است که دران بر پایه ی قانون اساسی ، هر پنج سال یک بار مجمع حکمرانان و پادشاهان موروثی ایالات مختلف شبه جزیره ی مالایا تشکیل می شود و سلطان های ایالت های مختلف از میان خود یک نفر را برای مقام پادشاهی کل کشور برای پنج سال انتخاب می کنند.

انتصاب قضات دادگاه فدرال و دادگاههای عالی، فرماندهی کل قوای مسلح و امضای عناوین افتخاری از اختیارات پادشاه است. طبق قاانون اساسی مالزی ، پادشاه نخست وزیر را به رییس قوه مجریه و مسوول امور کشور اعم از امور سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و ...است را با تصویب پارلمان منصوب می کند .

قانون اساسی

 مهمترین سند قانونی این کشور است که در سال 1963 میلادی تدوین شده است. بر مبنای این قانون ، مالزی از 13 ایالت تشکیل شده که زیر نظر شاهان محلی ، به وسیله وزیران منتخب شوراهای ایالتی ، اداره می شود . طبق قانون اساسی مالزی ، نخست وزیر باید از اعضای پارلمان یا همان مجلس نمایندگان باشد.

قوه مجریه

قدرت اجرایی مالزی در اختیار دولت به ریاست نخست وزیر است . قانون اساسی مالزی تاکید می کند که نخست وزیر باید عضو پارلمان مالزی باشد.هیئت دولت از میان اعضای دو مجلس انتخاب می شوند. از آوریل 2009میلادی ، نخست وزیر این کشور آقای نجیب تون رزاق ، معاون نخست وزیر آقای محی الدین یاسین و وزیر بازرگانی و صنایع آقای مصطفی محمد می باشد.

قوه مقننه

مرکب از مجلس نمایندگان و مجلس سنا است. قوانین پس از تصویب در مجلس نمایندگان و تایید مجلس سنا باید به تایید پادشاه برسندن تا رسمیت یابند . مجلس نمایندگان دارای 222 عضو بوده و بالاترین مرجع قانون گذاری مالزی است. نمایندگان این مجلس توسط مردم برای یک دوره پنج ساله برگزیده می شوند . نمایندگان مجلس سنا از میان شخصیت های ممتاز، متخصصان ، بازرگانان و صاحبان صنایع برای مدت شش سال انتخاب می شوند . این مجلس دارای 70 عضو است که 44 نفر از آنها توسط پادشاه و 26 نفر بقیه توسط مجالس قانون گذاری در 13 ایالت مالزی انتخاب می شوند.

قوه قضاییه

دادگاه فدرال در کوالالامپور بزرگترین مرجع قضایی در کشور مالزی است.قوه قضاییه این کشور،همچنین شامل دادگاه تجدید نظر ، دادگاه عالی شبه جزیره مالایا ، دادگاه عالی صباح و دادگاه عالی ساواراک است.

وضعیت ریسک سیاسی

بر اساس ارزیابی های انجام شده توسط مراجع بین المللی ، مالزی در میان کشورهای آسیای جنوب شرقی از ثبات نسبی بالای برخوردار است . برابر ارزیابی های که صندوق ضمانت صادرات ایران انجام داده ، این کشور در طبقه بندی ریسک، رتبه ی دو را داراست و سقف اعتبارات کوتاه مدت ( زیر دو سال ) برای این کشور معادل هشتاد میلیون دلار و برای اعتبارات میان مدت و بلند مدت (بالای دو سال )معادل صد و شصت میلیون دلار است.

افراد و گروههای با نفوذ

مالزی کشوری چند نژادی است. اگر چه مالایی ها اکثریت جمعیت مالزی را تشکیل می دهند

، اما چینی ها و هندی ها نیز اقلیت قابل ملاحظه ای در جامعه مالایی محسوب می شوند . تنوع نژادی دراین کشور موجب ایجاد گرایش های مختلف سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی شده است. احزاب سیاسی در سرزمین مالزی پس از پایان جنگ جهانی دوم به ویژه پس از آن که انگلیسی ها اعلام کردند قصد ایجاد اتحادیه مالایی را دارند، موجودیت یافتند.

محیط قانونی

دراین بخش ، قوانین مالکیت ، مالکیت فکری ، گمرکی ، کنسولی ، سرمایه گذاری ، ثبت و راه اندازی شرکتها ، قوانین بانکی ، ارزی و مالیاتی ، معافیت های و مشوق های قانونی سرمایه گذاری و عضویت در سازمانهای بین المللی ، پیمانهای اقتصادی و موافقت نامه های تجاری بیان میشود.

حقوق مالکیت

فعالیت در امر ساخت و ساز مسکن در کشور مالزی بسیار عالی است. در مالزی ، مالکیت زمین دولتی است و به صورت اجاره 99 ساله واگذار می شود . هزینه ساخت و سود سازنده هم مشخص است. بهای یک آپارتمان 100متری در کوالالامپور ، تقریباً یک چهارم قیمت تهران است و مردم به راحتی می توانند مسکن مورد نیاز خود را خریداری کنند. هر شرکت خارجی که بخواهد در مالزی مکانی برای امور تجاری خود تاسیس کند یا به امور تجانری بپردازد، مشروط بر آنکه تاییدیه وزارت بازرگانی داخلی و امور مصرف کنندگان را قبلاٌ دریافت کرده باشد ، باید شرکت خود را در اداره ثبت شرکتها به ثبت برساند. شرکت خارجی باید مدارک زیر را به اداره ثبت شرکتها ارایه نماید:

ü      نسخه تأیید شده اساس نامه و شرکت نامه

ü      نسخه تأیید شده گواهی ثبت شرکت

ü      مدارک مشخص کننده اختیارات مدیران در صورت بومی بودن آنها

ü      انتصاب نامه یا وکالت نامه خطاب به یک یا چند شخص مقیم در مالزی ، برای پذیرش نمایندگی شرکت ، انجام خدمات ثبتی  یا هر امر لازم دیگر

ü      اظهار نامه قانونی در فرم مشخص شده از سوی مدیرعامل شرکت

قانون مالکیت فکری

این قانون از تمامی آثار معنوی و فکری حمایت می کند . این کشور به سازمان جهانی مالکیت فکری پیوسته است. مالزی بسیاری از معاده ها و پیمانهای این سازمان را پذیرفته است که شامل موارد زیر می باشد:

v      کنواسیون سازمان جهانی مالکیت فکری

v      کنواسیون پاریس

v      کنواسیون برن

v      پیمان همکاری حق اختراع

v      ...

قانون سرمایه گذاری

دولت مالزی سرمایه گذاری خارجی در زمینه تولیدات صادراتی و صنایع برخوردار از فناوری پیشرفته ، را تشویق و حمایت می کند . مالزی با وجود توسعه سرمایه گذاری خارجی ، محدویت های خاصی در مورد سرمایه های اشخاص خارجی ایجاد کرده است. به عنوان نمونه ، در مورد سرمایه گذاری های انجام شده در بازارخارجی ، از اختیارات خود جهت محدود ساختن سهم سرمایه گذاری خارجی استفاده می کند و شرکتهای خارجی را ملزم می سازد که به شرکای محلی بپیوندند. اخیراٌ کشور مالزی تسهیلاتی رابرای سرمایه گذاری خارجی در زمینه فعالیت های چند منظوره و فناوری اطلاعات قایل شده است و از سرمایه گذاری در زمینه صنایع خدماتی ، کشاورزی و صنایع زیر بنایی نیز استقبال می کند. صدور مجوز برای ایجاد واحدهای صنعتی ، خواه داخلی و خواه خارجی به وسیله مرکز توسعه صنعتی مالزی (MIDA)انجام می شود ، که با توجه به برنامه توسعه صنعتی (1995-2005میلادی)و استراتژی دولت و خط مشی اجتماعی طرح ریزی شده است.قانون سرمایه گذاری مالزی ، سهم سرمایه گذاری خارجی را تا مرز سی درصد محدود می کند ، اما مالکیت خارجی در مورد کارخانه هایی که تولیدات صادراتی دارند ، می تواند صد در صد باشد. شرکتهای واقع در برخی ایالتهای مالزی نیز ، مجازند تا صد در صد مالکیت خارجی را داشته باشند.

مالزی سیستم قانونی مشخصی برای حمایت از دارای های شخصی دارد. خارجی ها مجاز به خرید یا رهن دارایی ها در موسسات مالی ، اعم از دارایی واقعی و اسباب و وسایل ، به استثنای زمین کشاورزی و املاک مسکونی به ارزش کمتر از 250 هزار رینگیت مالزی هستند . درعین حال محدویتهای مشخصی نیز درمورد خرید دارایی های تجاری وجود دارد.مشوق های مالی اعطایی به شرکتهای داخلی و خارجی معمولاً بستگی به عملکرد این شرکتها ، اهداف صادراتی ، استخدام های محلی و انتقال فناوری توسط آنها دارد. عملکرد شرکتها معمولاً درمتن مجوزهای اعطا شده برای ساخت واحدهای صنعتی با مشارکت سرمایه گذران داخلی و خارجی آمده است. چنانچه یک شرکت داخلی یا خارجی از برآورده ساختن آنچه که درمتن مجوزها آمده است قصور کند ، ممکن است برخی معافیت های مالیاتی که به وی تعلق گرفته را از دست بدهد و در مرحله بالاتر ممکن است مجوز فعالیت شرکت را باطل کنند. همچنین دولت مالزی اعلام کرده است که دراز مدت قصد دارد محرکها و مشوق ها ی مالی را که درحال حاضر به شرکت های داخلی و خارجی اعطا می شود به تدریج حذف کند.

قانون مناطق آزاد صنعتی و تجاری

مناطق آزاد صنعتی و تجاری مالزی برای کارخانه هایی طراحی شده اند که با هدف صادرات ، محصولات را تولید یا مونتاژمی کنند . هدف از ایجاد مناطق آزاد ، ایجاد شرایط مناسب برای بهره مندی از حداقل کنترل و تشریفات گمرکی به منظور وارد کردن مواد اولیه ، قطعات ، ماشین آلات ، تجهیزات ونیز صادر کردن محصولات تولید شده است. به جز سازمان اراضی صنعتی بندر جوهور

، چندین منطقه آزاد دیگر نیز درمالزی تأسیس شده اند که عبارتند از:

Tanjung King

Batu berendam

Prai Whare

...

شرکتهای دارای شرایط زیر می توانند درمناطق آزاد مستقر شوند:

•         شرکتهایی که کل محصولات آنها برای صادرات تولید می شود. در شرایط استثنایی، شرکتهایی نیز که صادرات آنها بیش از هشتاد درصد کل تولید است می توانند در مناطق آزاد مستقر شوند.

•         شرکتهایی که مواد اولیه و قطعات مورد نیاز آنها عمدتاً از خارج وارد می شود . هر چند دولت مالزی شرکتهایی را درمناطق آزاد تشویق می کند ، که تا حد ممکن از مواد اولیه و قطعات داخلی استفاده کنند.

مراحل راه اندازی کار تجاری ( کسب وکار )

آغاز فعالیت یک شرکت در مالزی نیازمند طی مراحل 9گانه و ارایه مستندات مورد نیاز به ادارات دولتی از جمله اداره ی مالیات و اداداره ی مالیات و اداره ی تامین اجتماعی این کشوراست. مراحل ثبت شرکت جدید درمالزی در جدول شماره 1 ارایه شده است.

 

براساس قانون ثبت شرکتها مصوب سال 1965میلادی ، هر شرکت خارجی حداکثر تا یک ماه پس از راه اندازی مکان مشخص برای تجارت یا شروع امور تجاری خود درمالزی ، باید وضعیت دفتر کار خود را در فرم مشخص شده به اطلاع اداره ثبت شرکتها برساند . شرکت خارجی به ثبت رسیده باید یک ماه پس از تشکیل مجمع عمومی سالانه خود ، یک نسخه از گزارش سالانه و دو ماه پی از تشکیل مجمع سالانه یک نسخه از ترازنامه دفتر مرکزی ، صورت دارایی های حسابرسی شده و تعهدات ناشی از انجام امور محوله و حساب سود وزیان حسابرسی شده خود را به اداره ثبت شرکتها ارایه نماید.

قوانین گمرکی

باتوجه به اینکه مالزی به سازمان جهانی تجارت پیوسته است، این کشور عوارض گمرکی بیش از پنج هزار قلم کالا را کاهش داده ویا به طور کلی حذف نموده است. به منظور تسهیل تجارت ، مواد اولیه ای که به طور مستقیم برای تولید کالاهای صادراتی مورد استفاده قرار می گیرند ، ازعوارض وارداتی معاف هستند.با توجه به عضویت مالزی در اتحادیه آسه آن ، عوارض گمرکی برای تمامی محصولات وارداتی از کشورهای عضو اتحادیه ، بین صفر تا پنج درصد در نوسان است. کشورهای برونئی ، سنگاپور ، تایلند ، اندونزی و فیلیپین شامل این مقررات گمرکی هستند. کارخانه های دارای تولیدات صادراتی ، که مواد خام مورد استفاده آنها درداخل کشور تولید نمی شود و یادارای کیفیت قابل قبول نمی باشدنیز ، از معافیت گمرکی برای واردات مواد اولیه9 برخوردار هستند. این معافیت در مورد ماشین آلاتی که کاربرد مستقیم در امر تولید دارند نیز صدق می کند . در موارد خاص این معافیت ممکن است شامل حال شرکتهایی که تولیداتشان رابه بازارهای داخلی عرضه می کنند ، نیز بشود.نرخ تعرفه های گمرکی بر کالاهای وارداتی 5،10و 15 درصد است و بالاترین نرخ تعرفه بر محصولاتی مانند آبجو و سیگار بسته می شود. کالاهایی که از مناطق آزاد به خارج صادر می شوند از پرداخت عوارض گمرکی معاف هستند . در صورتی که کالاهای واردشده به قلمرو اصلی گمرک به عنوان مواد اولیه یا قطعات ، به طور مستقیم مورد استفاده تولید کنندگان دراین مناطق قرار گیرد، شرکت وارد کننده این کالاها می تواند برای آنها تقاضای معافیت در عوارض کند .از آنجا که مناطق آزاد در بیرون از محدوده اصلی گمرک قراردارند ، کالاهای صادر شده به آنها مشمول برگشت عوارض می شود.

قوانین بانکی

در سیستم مالی مالزی ، بانکها به لحاظ بالا بودن سطح دارایی هایشان دارای جایگاه ویژه ای هستند. نظام بانکداری مالزی شامل بانک مرکزی ، بانکهای بازرگانی ، بانکهای تجاری ، شرکتهای مالی ، موسسات تنزیل و یک بانک تجاری ویژه ومنطبق با اصول اسلامی است.

مشارکت شعب بانکهای خارجی درنظام بانکداری این کشور نیز کاملاٌ  قابل توجه است. بانک مرکزی مالزی که دراصطلاح بانک نگارا نامیده می شود ، هدف از استراتژی توسعه شعب بانکهای خارجی را ایجاد تحول و ارتقای سطح کیفی سیستم مالی کشور مالزی اعلام کرده وابراز امیدواری نموده که بتوان از این طریق خدمات بهتری را به مردم ارایه داد.بانکهای بازرگانی مالزی نه تنها خدمات مرتبط با صدور و پرداخت به وسیله چک ، بلکه معاملات ارزی  و انواع دیگری از خدمات بانکی را انجام می دهند . آنها همچنین مجازند تا پنجاه درصد از سرمایه خود را برای سرمایه گذاری در شرکتهای دولتی و خصوصی اختصاص دهند . تنها محدودیت آنها عدم پذیرش سپرده های کمتر از یک ماه است.شرکتهای مالی این کشور مجازند که سپرده هایی برای مدت سه ماه یا بیشتر را بپذیرند . شرکتهای مذکور مجاز به قبول سپرده های دیداری نبوده و نمی توانند معاملات ارزی داشته باشند و وام های آنها نیز عمدتاً بلند مدت است. بانک های تجاری مالزی هم دربازار پولی و هم در بازار سرمایه فعال هستند. بانکهای مذکور دربازار سرمایه به امر پذیره نویسی ، تامین مالی شرکتها ، سرمایه گذاری های مالی و .... مشغول هستند . بانکهای تجاری تنها می توانند از موسسات مالی سپرده هایی به میزان 250هزار رینگییت مالزی یا بیشتر و از شرکتها و افراد غیر مقیم نیز سپرده های ارزی به مبلغ 250 هزار رینگیت مالزی یا بیشتر را بپذیرند. دولت مالزی به منظور تقویت سیستم بانکی خود که در اواسط سال 1997میلادی تحت فشا فزاینده ناشی از بحران مالی منطقه قرار داشت، افقدامات منحصر به فردی را انجام داد. پس از سال 1997میلادی ، بخش بانکداری مالزی شامل 35 بانک تجاری ، 39شرکت مالی ، 3بانک بازرگانی و 7موسسه تنزیل بوده است.

قوانین ارزی

این قوانین ارتباط مستقیمی با تجارت و سرمایه گذاری های خارجی دارندکه عبارتند از :

Ø      ارسال پول به خارج از کشور

انتقال پول از مالزی به کشورهای دیگربا هر ارزی جز ارز رژیم اشغالگر قدس امکان پذیر می باشد. هر گونه

پرداختی به افراد مقیم به هر منظوری آزادانه است ، مشروط بر انکه برای انتقال بیش از 50هزاررینگیت مالزی یا معادل ارز خارجی ان یک فرم اماری ساده تکمیل شود . بانکهای بازرگانی مسئول چنین پرداختهایی هستند.بدون در نظر گرفتن مبلغ ، بانکها تنها در مورد پرداختهایی که به قصد سرمایه گذاری در اوراق بهادار خارجی ، یا اموال غیر منقول در خارج ویا تمدید اعتبار یا سپرده گذاری با افراد غیر مقیم صورت می گیرد ، نیاز به تأیید "مرکز کنترل ارز"دارند، با این شرط که این معاملات از طریق تسهیلات اعتباری مالزی تامین مالی شده باشند . استفاده از وام داخلی برای تامین سرمایه گذاری در خارج از کشور به طور کلی مورد تشویق قرار نمی گیرد .

Ø      سرمایه گذاری مستقیم با اوراق بهادار

برای شخص غیر مقیمی که می خواهد به سرمایه گذاری مستقیم با اوراق بهادار در مالزی بپردازد، هیچ گونه اجازه ای از مرکز کنترل ارز لازم نیست.

اخذ عواید حاصل از صادرات

برای تمام محموله های صادراتی که به صورت فوب انجام می شود و ارزش آنها بیش از بیست هزار رینگیت مالزی است ، هیچ گونه مجوزی لازم نیست و فرم قرار داد این گونه صادرات در زمان بارگیری به مسئولان گمرک داده می شود. عواید حاصل از صادرات ، باید در طول دوره ای که در قرار داد صادرات مشخص شده است به مالزی بازگردانده شود . این دوره نباید بیش از شش ماه از تاریخ صدور کالا باشد. با این وجود ، صادرکنندگان می توانند بخشی از درامد خود را به صورت ارز نگه دارند ، مشروط بر اینکه این ارز در حساب ارزی بانکهای معتبر مالزی سپرده گذاری شود.

Ø      اعطای وام داخلی به شرکتهای تحت کنترل افراد غیر مقیم در مالزی

شرکتهای تحت کنترل افراد غیر مقیم در مالزی می توانند بدون اجازه مرکز کنترل ارز جمعاً تا میزان ده میلیون رینگیت مالزی ازتمام منابع مالی این کشور وام بگیرند، مشروط بر آنکه حداقل شصت درصد تسهیلات اعتباری خود را از موسسات مالی ب ثبت رسیده در مالزی دریافت کنند.

برای وام های بیش از ده میلیون رینگیت مالزی ، اجازه مرکز کنترل ارز مورد نیاز است و این اجازه بر اساس نیازهای واقعی این شرکتها ، وضعیت اعتباری کشور ، مبلغ سهم سهامداران و وامهای بلند مدتی که این شرکتها با سررسیدهای اصلی (حداقل پنج سال )از منابع خارجی گرفته اند ، داده می شود. میزان اعطای وام از منابع داخلی به شرکتهای فوق الذکر سقف مشخصی دارد و نمی تواند بیش از سه برابر وجوه سرمایه ای این شرکتها باشد. به این شرکتها توصیه می شود که تنها به آوردن سرمایه اسمی به مالزی اکتفا نکنند و امیدوار به اخذ وام از منابع مالی داخلی این کشور تا سطح حداکثر نباشند. این توصیه برای حصول اطمینان از این امر است که این شرکتها بخش بزرگی از سرمایه مورد نیاز برای تامین مالی پروژه های خود را به همراه بیاورند وبه آن به عنوان امری دراز مدت و نه صرفاٌ اقدامی کوتاه مدت ، برای کسب سود سریع و بدون هیچ گونه نشانی از تداوم و استمرار بنگرند.

Ø      اعطای وام ارزی توسط بانک های مالزی

افراد مقیم مالزی می توانند برای تکمیل امکانات مالی خود و به منظور انجام امور تجاری و تولید ی دراین کشور در مجموع تا پنج میلیون رینگیت مالزی از بانک های این کشور وام ارزی بگیرند ، بدون آنکه نیازی به اجاره مرکز کنترل ارزداشته باشند. این وام را می توان برای پرداخت های مربوط به واردات مورد استفاده قرار داد یا آن را به رینگیت مالزی تبدیل کردو عواید آن را برای همان مقاصد به کار برد.

Ø      استقرار از افراد غیر مقیم

در مورد وام گرفتن از منابع خارجی، در صورتی که مبلغ وام از یک میلیون رینگیت مالزی بیشتر باشد، این کار با اجازه مرکز کنترل ارز انجام می شود . وام گرفتن از خارج به پول ملی مالزی ، قطع نظر از اینکه مبلغ آن چقدر باشد به موافقت قبلی مرکز کنترل ارز نیاز دارد و معمولاً چنین اجازه ای داده نمی شود. موافقت برای ارسال بازپرداخت وام و بهره وام های خارجی پیشین را بانکهای معتبر به نمایندگی از سوی مرکز کنترل ارز می توانند صادر کنند ، مشروط بر آنکه این بازپرداختها طبق سررسید تأیید شده وام باشد.

قوانین مالیاتی

دولت مالزی از سیاست مالیاتی به عنوان ابزاری کارآمد برای بالا بردن درآمد دولت و کاهش تمایل افراد به مصرف اقلام تجملی بهره می گیرد . به طوری که درآمدهای مالیاتی دولت از شرکتها و افراد، 44 درصد درآمد دولت از محل مالیات های مستقیم را تشکیل می دهند . باقی مانده درآمد مالیاتی را مالیات های ناشی از انجام کارهای مهم و بزرگ و فعالیتهای پالایشگاهی و نفتی تشکیل می دهند . نرخ کل مالیات بردرآمد برای شرکتهای نفتی و سایر شرکتها درسطح دو درصد تعیین شده است.

قوانین کنسولی

براساس این قوانین ، اتباع خارجی برای ورود به خاک مالزی باید روادید بگیرند. تمامی افرادی که به مالزی وارد میشوند باید گذرنامه معتبر یا اسناد معتبر بین المللی همراه داشته باشند . این مدارک باید از تاریخ ورود به مالزی حداقل تا شش ماه اعتبار داشته باشند.شهروندان کشورهای مشترک المنافع (به استثنای هند ، بنگلادش ، پاکستان و سریلانکا )، انگلیس ، جمهوری ایرلند، سوئیس ، هلند ، کره شمالی ، کوبا ، ویتنام ، چین و هنک کنگ برای ورود به مالزی نیاز به روادید ندارند. شهروندان کشورهای اتریش ، بلژیک ، فنلاند ، آلمان ، ایسلند ، ژاپن ، کره جنوبی ، لوکزامبورگ ، نروژ ، سوئد ، تونس ، ایتالیا ، فرانسه و آمریکا برای مسافرت های به مدت سه ماه نیاز به روادید ندارند.

شهروندان کشورهای افغانستان ، آلبانی ، بلغارستان ، دولتهای مستقل مشترک المنافع
، ایران ، عراق ، لیبی ، رومانی ، سوریه و یمن جنوب برای سفرهای به مدت دو ماه نیاز به روادید ندارند. شهروندان کشورهای کشورهای آسه آن ، آرژانتین ، جمهوری چک ، اسلواکی ، مجارستان ، لهستان و آفریقای جنوبی برای سفرهای به مدت  یک ماه نیاز به روادید ندارند.

Ø      شرایط دریافت روادید

برنامه «مالزی خانه دوم من »به شهروندان کشورهای خارجی این امکان را می دهد که بتوانند با همسر و فرزندان خود برای اقامت به مالز ی سفر کنند. متقاضیان موفق به اخذ اقامت ، ابتدا روادید ده سال دریافت  می کنند که براساس مدت اعتبار گذرنامه افرادقابل تمدید است. این اقامت به صورت خودکارقابل تمدید بوده و مزایایی نظیر خرید خودروبا تخفیف و وام مسکن تا سقف هفتاد درصد وبیمه درمانی را پوشش می دهد. همچنین امکان سرمایه گذاری و تأسیس شرکت را برای متقاضیان فراهم می کند.

قوانین رسیدگی به اختلافات تجاری

مرکز منطقه ای داوری در مالزی ، سازمان غیر انتفاعی و بین المللی است که تحت نظارت کمیته مشورتی حقوقی آسیا _آفریقا ، به منظور ارتقای روابط  حقوقی تجارت بین المللی و رفع اختلافات تجار 45کشور منطقه آسیایی و آفریقایی با همکاری دولت مالزی فعالیت می کند.

عضویت در سازمانهای مهم بین المللی

این کشور عضو یا ناظر سازمانهای بین المللی بسیاری است. این سازمانها عبارتند از :

?    سازمان جهانی تجارت

?    سازمان ملل متحد

?    بانک جهانی

?    صندوق بین المللی پول

?    سازمان جهانی گمرک

?    سازمان جهانی مالکیت فکری

?    اتاق بازرگانی بین المللی

?    بانک بین المللی ترمیم و توسعه

?    کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد

?    آژانس تضمین سرمایه گذاری چند جانبه

?    .....

عضویت در پیمانهای اقتصادی و موافقت نامه های تجاری

مالزی عضو پیمانهای اقتصادی و موافقت نامه های تجاری منطقه ای و بین المللی بسیاری است، که عبارتند از :

u     پیمان همکاری اقتصادی آسیا _اقیانوس آرام (اپک )

u     موافقت نامه تجارت آزاد و موافقت نامه انسجام اقتصادی مالزی و ژاپن

u     موافقت نامه تجارت آزاد و موافقت نامه انسجام اقتصادی مالزی وپاکستان

u     موافقت نامه منطقه تجارت آزاد آسه آن

u     موافقت نامه تجارت آزاد کشورهای عضو آسه آن و ژاپن

u     موافقت نامه ترجیحات تجاری بین کشورهای عضو آسه آن و چین

u     .....

 

 

 

 

  فصل دوم

محیط فرهنگی

دراین قسمت باارکان تشکیل دهنده فرهنگ مالزی آشنا می شویم:

دین

دین رسمی مردم مالزی اسلام است. بیش از 60 %جمعیت کشور مسلمان وبقیه را پیروان ادیانی چون بودایی ،مسیحی و هندو تشکیل می دهند.

براثر مهاجرت هندی ها و سیلانی ها به این منطقه در سده ی دوم پیش از میلاد ، آیین های بودایی و هندو دراین سرزمین رواج یافت . سپس ، از سده ی سیزدهم میلادی بر اثر مسافرت بازرگانان مسلمان از مناطق عرب و به ویژه جنوب ایران ، دین اسلام بین مردمان مالزی گسترش یافت . در سال 1414میلادی یکی از حاکمان مالایا به نام «یارامسوارا »دین اسلام را پذیرفت و خود را محمند اسکندرشاه نامید و اسلام در سراسر منطقه گسترش یافت .

زبان

برمبنای قانون اساسی مالزی ، زبان و خط نوشتاری رسمی این کشور مالزیایی است. انگلیسی و چندین گویش از زبان چینی و لهجه های محلی تامیل و آیبان دیگر زبانهای مهم این کشور محسوب می شوند.

الگوی زندگی

مردم مالزی به عنوان یکی از ملتهای مسلمان ، دارای الگوی زندگی و ویژگی های رفتاری خاص خود هستند که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

مردم مالزی افراد بسیار خون گرم و مهمان نواز هستند. مسلمانها دارای رستورانهاو فروشگاههایی هستند که با آرم حلال مشخص می شوند .هندوها و چینی ها به بودا معتقد هستند.

موسیقی سنتی مالزی شدیداً تحت تأثیر موسیقی چینی و اسلامی قرار گرفته است. این موسیقی دربرگیرنده آلات موسیقی مانند گدانگ (طبل)است . دیگر آلات موسیقی مالزی شامل آلات ضربی (ساخته شده از صدف )، رباب ، وسایل موسیقی رشته ای یا کششی ، سرونای (سرنا)، ابزار موسیقی دهل مانند نی دوشاخه ، فلوت و ترومپت است.

آداب و رسوم اجتماعی مهم

مالزی کشوری مدرن محسوب می شود ، ولی هنوز تاریخ و میراث فرهنگی خود را حفظ کرده است . قسمت اصلی جامعه مالزی از افراد مالایی ، چینی وهندی تشکیل شده است. معماری

، آشپزی و فرهنگ این کشور بیشتر آسیایی است ، که اندکی با فرهنگ و رسوم غربی آمیخته شده است. برخی از ویژگی های اجتماعی این کشور عبارتند از :

یک نمونه از پیچیدگی فرهنگ مالزی که جمعیت مهاجر در طول تاریخ پدید آورده اند
، تاریخ مهاجران چینی است. چینی ها ابتدا در اطراف مالاکا سکونت داشته و پس از آشنایی با فرهنگ و ازدواج با مردم مالزی دراین کشور سکونت گزیدند . این افراد که به باباس و نوناس معروف هستند به تدریج فرهنگ جدیدی ایجاد کردند که منعکس کننده ی اعتقادات ، رفتار و هنری بود که ترکیبی از سنت مالایی و چینی بود . بعدها چینی هایی که برای بهره برداری از صنایع قلع و لاستیک به مالزی آمدند، فرهنگ خود را با دقت بسیشتری حفظ کردند ، به گونه ای که اگر کسی به شهرپنانگ سفر میکرد ، بیشتر احساس می کرد که در چین بسر می برد تا در مالزی .

مثال دیگر تبادلات فرهنگی مالزی مربوط به مراسم ازدواج مالزیایی هاست که در برگیرنده سنت هندوهای جنوب هند است. دراین مراسم عروس و داماد لباس های زیبای ابریشمی ، با دستهای رنگ کرده به حنا به یکدیگر پلوی زرد رنگ می دهند.

رسانه ها

این کشور پیشرفتهای بسیاری را درزمینه ی رسانه داشته است. تلویزیون ، رادیو ، سینما ، روزنامه
، مجله و وب سایتهای اینترنتی ابزارهای برقراری ارتباط در مالزی هستند. در مالزی به اکثر زبانها روزنامه یا مجله چاپ می شود که عمده انها را نشریات انگلیسی زبان و مالزیایی زبان تشکیل می دهند .آژانس ملی خبری مالزی (برناما )در سال 1967میلادی تأسیس شده و در خارج از کشور نیز دفاتری دارد. وظیفه این موسسه ارایه خدمات خبری شامل خبر و عکس به نشریات و سایر رسانه های گروهی است. سازمان اصلی رادیو و تلویزیون مالزی تحت کنترل دولت است و رادیو تلویزیون مالزی نام دارد. هر چند که تلویزون مالزی در سال 1963میلادی تأسیس شد ولی در سال  1975میلادی با تأسیس ایستگاه ماهواره زمینی مالزی ایالت صباح ف امکان پخش برنامه های رادیو تلویزیون در ایالات صباح و ساراواک نیز فراهم شد. در جامعه چند نژادی مالزی ، دولت در جهت کاهش مخاطرات سیاسی داخلی . حفظوحدت و امنیت ملی ، نظارت و کنترل موثری را بر وسایل ارتباط جمعی اعمال می کند تا احتمال بروز هر گونه تنش و نا آرامی از میان برود .

به طور متوسط روزانه 31 نشریه با تیراژ بالغ بر 1،175،000روزنامه و سرانه 87روزنامه برای هزار نفر در مالزی منتشر می شوند.

عادات خرید ومصرف


یکی از مشخصه های جامعه مالز تفاوتی است که میان ساکنان شهرها و روستاها مشاهده می شود . در جوامع شهری نخبگان غربگرا موقعیت برجسته ای دارند و در روستاها نیز افراد برجسته و زمین داران ثروتمند از چنین منزلتی برخوردارند. چینی های مالزی تأکید زیادی بر تلاش فردی در کسب و کار دارندو غالباً در مشاغل آزاد و خصوصی به ویژه در بخش تجاری مشغول به کار هستند. این گروه به دلیل روابط خاص درونی و تأکیدی که بر وجدان قومی نژادی خویش دارند، اجتماع نسبتاً همبسته و متمایزی را تشکیل می دهند . افراد تحصیل کرده چینی در محافل و حزب های خود از اعتبار و نفوذ بیشتری برخوردارند و به طور کلی چینی های مالزی از اقشار مرفه جامعه به حساب می آیند و ضمن تمایل به ارزشهای غربی ، اهمیت خاصی برای ادامه تحصیل و آموختن زبان انگلیسی قایل هستند.

ساکنین هندی الاصل مالزی هنوز از فرهنگ ابا و اجدادی خود متاثرند و این امر در ساختار و روابط خویشاوندی و نیز نحوه خوراک و پوشاک آنان نمایان است. ولی تاثیر این فرهنگ به آن حد نیست که از این گروه نژادی ، اجتماع بسته و متمایزی را به وجود آورد . خصوصاً که طبقه متوسط و قشرهای تحصیل کرده و بورورکرات های هندی نیز بیشتر به ارزشهای غربی تمایل دارند. افراد انی گروه غالباً در مشاغل تجاری و کسب وکارهای مرتبط با بازرگانی فعالیت دارند.

فرهنگ مذاکره

دراین بخش دیدگاه کلی مالزیایی ها نسبت به ایران ، آداب مذاکره ، هدایا و سوغات و ارزشهای غالب و رسوم خاص بیان می شود.

دیدگاه کلی نسبت به ایران

از قرون اولیه هجری ، مسلمانان واز جمله ایرانیان در منطقه جنوب شرقی آسیا حضور داشته اند وبضاً در نقاط مختلف آن سکنی گزیده اند . با حضور این افراد که اغلب دریانورد و بازرگانان بودند به تدریج فرهنگ اسلامی و زبان وادبیات فارسی در منطقه نفوذ پیدا کرد. در قرن پانزدهم میلادی و در دوره سلطنت مالاکا با گروین حاکم به دین اسلام، این دین در انی منطقه از نفوذ بیشتری برخوردار شدو شمار زیادی از مردم منطقه مسلمان شدند. به این ترتیب ، تا پیش از ورود استعمار غرب به این منطقه نزدیکی فرهنگی بسیاری میان دو کشور وجود داشت. به طور کلی ، مردم مالزی افرادی بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند ویارانی ها را خیلی دوست دارند.برخی از نکات مهم در زمینه ی دیدگاه کلی نسبت به ایران و ارتباطات فرهنگی دو کشور ، شامل موارد زیراست:

Ø      کشور مالزی به عنوان کشور دوست ومسلمان با بهره گیری از مشترکات فرهنگی و مذهبی به عنوان یکی از شرکای تجاری منحصر به فرد ایران محسوب می شود . حضور و حمایت بخش دولتی دو کشور ، این امکان را جهت بهره گیری بخش خصوصی کشورمان از حضور در بازار این کشور ، جهت دستیابی به کشورهای آسه آن ایجاد و ازطرفی علاقه مندی حضور مالزی در کشورهای حاشیه خلیج فارس ، عراق و افغا نستان علاوه بر جمهوری اسلامی ایران ، امکان برقراری روابط دوگانه تجاری را به شکل  منحصر بفردی ایجاد نموده است.

Ø      با توجه به اینکهک 60%مردم مالزی مسلامان بوده و علاقه خاصی به هنکاری با کشرومان دارند زمینه های همکاری برای ایرانیان با آن کشور وجود دارد. این مزیت برای بسیاری از کشورهای دیگر وجود ندارد، لذا باید از این مزیت مهم ، حداکثر بهره برداری را نمود .

Ø      حضور ایرانیان در منطقه مالایا و اندونزی سبب رواج لغات و اصطلاحات بسیاری از زبان فارسی در زبان و ادبیات مالایو شده است. البته این تاثیر درنثر مالایو بیشتر از شعر آن بوده است.

Ø      مالزی معرف مارکهای تجاری بزرگی است که در آینده نزدیک سراسر دنیا را فرا خواهند گرفت . به طور کلی ، هنر ایجاد مارک تجاری وفروش از جمله مزایای نسبی انی کشور است ، که ایران می تواند از این مزیت نسبی به نحو بهینه استفاده کند.

آداب مذاکره

تجار مالزی دارای نظم و ترتیب درکارها به شکل کاملاً اروپایی هستند . با توجه به سرمایه گاری های شرکتهای ژاپنی دراین کشور و نظارت و مدیریت ژاپنی ها ، این نظم در همه جا مشهود است. بومی ها که اکثراً مسلمان هستند دست و دل باز و دارای اخلاق خوب هستند.

بی تجربگی و عدم شناخت فرهنگهای مختلف گاه باعث ایجاد تعارضاتی برای تجار خارجی می شود. مشکل ضعف در زبان انگلیسی از مشکلاتی است که در مذاکره و چانه زنی ایرانی ها با طرف مالزیایی به وجود می آید . بهتر است برای مذاکره برنامه ای از پیش تهیه شود و هنگام برگزاری نشست ابتدا دربازی موضوعاتی که از اهمیت بیشتری برخوردارند صحبت شود.

با توجه به اینکه تنوع قومیتی زیادی در مالزی وجود دارد ، سبک مذاکره و چانه زنی آنها نیز تا حدودی با یکدیگر متفاوتاست. به طوری که مالایایی های مسلمانان انعطاف پذیرتر و قومیت چینی دارای سبک چانه زنی خاصی هستند . به گونه ای که قیمتها را بیش از قیمت واقعی اعلام می کنند و سپس تخفیف قایل می شوند. به طور کلی هر یک از سه جریان فرهنگی مالایی ، هندی و چینی در مالزی هنوز هویت واقعی خویش را حفظ کرده اند ولی همزیستی آنها و تاثیر متقابل آنها بر یکدیگر باعث پیدایش تغییراتی در برخی از مظاهر آنها شده است، به نحوی که بعضاًبه صورت پدیده هایی فرهنگی و تعدیل یافته نمودار می شوند . به عنوان مثال ، گرایش افراد چینی الاصل به فعالیتهای اقتصادی و اشتغال بیشتر آنها در مشاغل تجاری ، باعث پیدایش نوعی فرهنگ سوداگرانه متمایل به ارزشهای غربی درمیان آنها شده است.

هدایا وسوغات

مسلمانان مالزی در فستیوال ها وجشن ها ، بنا به رسوم خود ، به یکدیگر هدایایی به صورت پول نقد در بسته های قرمز رنگ یا سبز رنگ می دهند . بر روی پاکتها ، عباراتی به زبان عرب نوشته شده است.

ارزشهای غالب و رسوم خاص

مالزی کشوری آرام در جنوب شرق آسیاست و به گفته کسانی که به آن سفر کرده اند ، مردمی خونگرم و مودب دارد . برخی از نکات مهم در رابطه با ارزش های غالب مردم این کشور عبارتند از :

·                     پیوند تاریخی و فرهنگی میان دین اسلام و نژاد مالایی ، هویت اصلی فرهنگ مالایی را تشکیل می دهد . وجهه ی اسلامی این فرهنگ در مظاهر گوناگون آن متجلی است که از آن جمله می توان به مواردی مانند رعایت حجاب اسلامی توسط زنان مسلمان ، اجرای احکام و رعایت سنن اسلامی در زندگی خصوصی افراد ، منزلت برجیته سادات ، حجاج ، روحانیون  ومعلمان مذهبی و اهمیت قرائت قرآن اشاره کرد. مسلمانان مالزی خصوصاً دردهه های اخیر از نیروهای فعال در صحنه سیاسی کشور بوده اند و اکنون نیز حزب ها وجمعیت های اسلامی نقش مهمی در مسایل سیاسی و فرهنگی دارند وشخصیت های برجسته ای از روحانیون ، روشنفکران و استادان دانشگاه را در خود جای می دهند.

·                 حضور هم زمان سه جریان فرهنگی عمده درمالزی که به ترتیب اهمیت و نفوذ عبارتند از : فرهنگ مالایی ، چینی و هندی ، بافت فرهنگی متنوعی را دراین کشور به وجود آورده ، که خالی از مخاطرات بالقوه سیاسی و اجتماعی نیست.

·                 پیوند میان دین اسلام و قوم مالایی سبب شده است که این فرهنگ از هویت مستقل و متمایزی برخوردار شود، خصوصاً که جمعیت مالایی نیز نسبت به سایر نژادها از اکثریت برخوردار است. بنابراین جریان فرهنگی غالب در مالزی به فرهنگ مالایی اختصاص دارد. اگر چه وجود فرهنگ های چینی و هندی در کشور مانع ازآن است که این غلبه به صورت کامل و همه جانبه باشد.

·           مالایی ها بزرگترین گروه قومی درمالزی هستند ، که بیش از نیمی از جمعیت را تشکیل داده و به زبان ملی مالزی تکلم میکنند . آنها به همراه قدیمی ترین مردم بومی ، گروهی را تشکیل می دهند که بومی پوترا ، به معنی پسران یا شاهزادگان زمین ، نامیده می شوند . تقریبا ً تمام مالایی ها مسلمان هستند ، اما اسلام در مالزی به شدت اسلام در خاورمیانه نیست. اگر چه امروزه مالاییها بیشتر در شهرها دیده می شوند ولی فرهنگ سنتی مالای در اطراف روستاها متمرکز شده است.

·           .......

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  فصل سوم

محیط اقتصادی

سیستم اقتصادی و نقش دولت

کشور مالزی با جمعیتی نزدیک به 26 میلیون نفر ، از لحاظ اقتصادی در رده سی و یکمین اقتصاد بزرگ جهان برمبنای GDPقرار دارد. دولت مالزی در سالهای اخیر برنامه هایی همچون آزاد سازی نظام تجاری ، توجه به زیر ساخت ها برای بهبود سرمایه گذداری، تلاش برای روابط اقتصادی نزدیک تر با کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا ، تقویت نظام مالکیت فکری و تکیه بر صنعت به عنوان موتور رشد اقتصادی را همواره پیگیری و اجرا کرده است.

عضویت در سازمان جهانی تجارت ، نقش عمده ای در پیشرفت بازرگانی و تجارت خارجی این کشور داشته است. در سال 2009میلادی تولید ناخالص داخلی این کشور بر اساس برابری قدرت خرید 9/378میلیارد دلار بوده است.

مالزی دارای اقتصادی متنوع با بخش های کشاورزی ، خدمات ، معدن ، گردشگری  و تولیدات کارخانه ای است. در دهه ی گذشته ابزارهای کنترلی دولت بر اقتصاد ، به منظور ساده سازی ساختار مالیاتی و کمک به افزایش خصوصی سازی کاهش یافته است. سیاستهای اجتماعی دولت نیز به بهبود سطح زندگی مردم کمک کرده است. درآمد سرانه مالزی در سال 2009میلادی بر اساس برابری قدرت خرید برابر با 700/14دلار بوده است. درسال 2009میلادی بدهی های خارجی مالزی حدود 26/48میلیارد دلار بوده است.وضعیت بخش های صنعت و معدن ، کشاورزی و خدمات مالزی در ادامه بیان شده است.

بخش صنعت و معدن

این بخش بیش از 42%از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل داده و دومین بخش اقتصادی کشور است.36%نیروی کار مالزی در بخش صنعت و معدن مشغول به کار هستند.وجود منابع سرشار طبیبعی و زمین های حاصل خیز برای کشت انواع محصولات گرمسیری ، مزیتهای ویژه ای به این کشور بخشیده است. لذا پس از کسب استقلال تحت برنامه کلان صنعتی ، دوازده صنعت به عنوان صنایع پیشرو تعیین و مزایا و تسهیلات گسترده ای برای تقویت آنها در نظر گرفته شد. از این تعداد، هفت صنعت متکیبه مواد خام داخلی وپنج صنعت غیر متکی به مواد خام داخلی بودند.

صنایع کائوچو ، روغن نخل ، صنایع غذایی ، صنایع چوب ، شیمیایی و پتروشیمی ، محصولات فلزی غیر آهنی و محصولات معدنی غیر فلزی به عنوان صنایع متکی بر مواد اولیه داخلی و صنایع ماشین آلات الکترونیک و برقیِ تجهیزات حمل ونقل ، ماشین آلات و محصولات مهندسی ، اهن و فولاد و منسوجات و پوشاک به عنوان صنایع مبتنی بر واردات مواد خام وپردازش در داخل انتخاب شدند. طی این برنامه فراهم ساختن زمینه های تولید برای ایجاد یک بنیان قوی صنعتی ، افزایش تعداد کارآفرینان ف افزایش نوآوری و حل معضل بیکاری مورد توجه دولت بود.پس از روی کار امدن دکتر ماهاتیر محمد در سال 1981 میلادی ، وی با اعلام سیاسیت «نگاه به شرق »و با الگو قرار دادن کشورهای ژاپن و کره جنوبی

، دیدگاههای جدیدی را مطرح و سیاستهای نوین اقتصادی را پی ریزی نمود . در سال 1990میلادی طرح توسعه اقتصادی سی ساله مالزی توسط ماهاتیر محمد به تصویب دولت این کشور رسید. بر اساس این طرح که به دیدگاه 2020مشهور است کشور مالزی تا سال 2020میلادی به یک کشور کاملاً صنعتی و پیشرفته تبدیل خواهد شد.

 

 

بخش کشاورزی

درسال 2009میلادی سهم بخش کشاورزی ملازی از تولید ناخالص داخلی 10.1%بوده است. 13%نیروی کار مالزی برابر با 1.47میلیون نفر در بخش کشاورزی فعالیت می کنند.مالزی عمده ترین تولید کننده ی روغن نخل در جهان است. عمده ترین محصولات کشاورزی این کشور عبارت اند از :

روغن نخل

چوب و الوار

کائوچو

برنج

نارگیل

موز

نیشکر

کاکائو

اناناس

میوه

کاساوا

مالزی دارای آب وهوای مرطوب و استوایی وبدون فصول متمایز است . میزان بارندگی به طور متوسط 250تا 400سانتیمتر در سال است. محصولات کشاورزی این کشور به میزان بارندگی وابسته است.

بخش خدمات

بخش خدمات با 47.6%بزرگترین بخش اقتصاد مالزی را تشکیل می دهد . 51%نیروی کار مالزی در بخش خدمات مشغول به کر هستند. خدمات گردشگری ، مالی ، بانکی ، بیمه ، پست ، درمانی و رفاهی از مهمترین بخش های خدماتی ارایه شده در انی کشور است. هم چنین بخش خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز از رشد مناسبی برخوردار است.توسعه صنعت گردشگری در مالزی ، باعث افزایش میزان سرمایه گذاری و افزایش بازار کار دراین کشور شده است. رشد بخش گردشگری و افزایش درآمد مالزی ، موجب توسعه اقتصادی وبهبود وضع زندگی همه مالزیایی ها شده است.کشوری در قلب آسیا با فرهنگ ها ، جادذبه ها و دیدنی های متفاوت ، مانند ظرفی جوشان و پر هیجان که نژادهای مختلف مالایی ، هندی ، چینی و ...در صلح و صمیمیت در آن زندگی می کنند، جذابیت بالایی را برای گردشگران ایجاد کرده است. کشور زیبایی های بی حد و مرز که باآسمان خراش های بلندن به خانه های سنتی طویل اشراف دارد ، با داشتن زیباترین سواحل و مناطق شنا در دنیا ، می توان محلی برای گریز از فعالیت های روزانه باشد.سواحلی بسیار زیبا در قلب آسیا با شن های سفید ودرخشنده که کیلومترها در حاشیه آبهای خوش رنگ جزیره استوایی امتداد دارد. با پیاده روی در ساحل دریا می توان شاهد رفتن اولین تجربه لاک پشت های تازه به دنیا آمده به دریا بود .به طور کلی

، ترکیت مجذوب کننده ای از شهرهای سنتی و مدرن ، میراث آمیخته چند فرهنگی ، غذا ، هنر و معماری متنوع این کشور را بین المللی ساخته است.

جمعیت

مالزی دارای گروههای قومی و نژادی گوناگونی است. جمعیت این کشور درسال 2009میلادی نزدیک به 26میلیون نفر بوده است که رتبه 46را در جهان دارد. میانگین سنی در این کشور برابر 24.9سال است.

تولید ناخالص داخلی

درسال 2009میلادی میزان تولید ناخالص داخلی مالزی بر اساس نرخ رسمی مبادله 207.4میلیارد دلاربوده است. تولید ناخالص داخلی به تفکیک سهم بخشهای عمده ی اقتصادی و درآمد سرانه ، در جدول آمده است.  

شاخص های مهم اقتصادی

سیستم اقتصادی مالزی تابع بازار آزاد است. درسال 2009میلادی میزان درآمدهای این کشور برابر 44.6میلیارد دلار و هزینه ها نیز برابر 60.72میلیارد دلار بوده است.

نرخ تورم

نرخ تورم این کشور درسالهای گذشته با نوسانات متعادلی همراه بوده است . که در جدول زیر در سالهای 2003-2009آمده است.

نرخ بیکاری

بر اساس آمار رسمی ، نرخ بیکاری کشور مالزی در سال 2009میلادی 3.3 %بوده است که در رده ی 83 جهان قرار می گیرد .نرخ بیکاری دراین کشور ، درسال 2008میلادی برابر با 3.2%، درسال 2007میلادی برابر با 3.5%و درسال 2006میلادی برابر با 3.6%بوده است.می توان نتیجه گرفت که نرخ بیکاری در مالزی طی سالهای گذشته نوسان چشمگیری نداشته است. که درجدول آورده شده است.

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۰ساعت 9:38  توسط ارد  | 

معرفی منبع:

 

INTERNATIONAL
MARKETING

Lars Perner, Ph.D

Assistant Professor of Clinical Marketing
Department of Marketing
Marshall School of Business
University of Southern California

The Global Market Place

Globalization of Markets and Competition: Trade is increasingly global in scope today. There are several reasons for this. One significant reason is technological—because of improved transportation and communication opportunities today, trade is now more practical. Thus, consumers and businesses now have access to the very best products from many different countries. Increasingly rapid technology lifecycles also increases the competition among countries as to who can produce the newest in technology. In part to accommodate these realities, countries in the last several decades have taken increasing steps to promote global trade through agreements such as the General Treaty on Trade and Tariffs, and trade organizations such as the World Trade Organization (WTO), North American Free Trade Agreement (NAFTA), and the European Union (EU).

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۰ساعت 9:31  توسط ارد  | 

معرفی سمینار بازاریابی

آشنایی با دانش روز بازاریابی دنیا
پروفسور ملکوم مکدونالداستاد برجسته دانشگاه کرانفیلد انگلستاناستاد مهمان دانشکده مدیریت وارویکمشاور ارشد شرکت‌های هیتاچی، اوراکل، زیراکس، کوداک و غیرهنویسنده بیش از چهل عنوان کتاب در زمینه بازاریابی
باب دیویسمدرس ارشد طراح دوره‌های تخصصی موسسات بین المللیمشاور ارشد در زمینه‌های فروش و بازاریابی
با سابقه مشاوره بازاریابی و فروش در چندین شرکت بین‌المللی در صنایع مخابرات، نفت و پتروشیمی، نرم‌افزار و صنایع غذایی
 
  مایا بوردوفارغ‌التحصیل دانشکده مدیریت دانشگاه هاروارد
(مدیر عامل شرکت اولسون زالتمن (یکی از شرکت‌های وابسته به دانشگاه هاروارد
مشاور شرکت‌های کوکاکولا، آی بی ام، سیسکو، کرافت و غیره
 
چارلز نیکسونمدیر ارشد و یکی از مؤسسان کالج مدیریت کمبریج
مشاور ارشد شرکت‌های
Courtaulds, Arthur Andersen, Mercury Communications, Cashnet, Extel Financial, Touche Remnant Fund Managers
نیل مکفیموسس و مدیر عامل شرکت تحقیقات بازار Nuance Research Ltd - UK سخنران برجسته کنفرانس بین‌المللی  Esomar 2010متخصص تحقیقات بازار با بیش از سه دهه سابقه اجرایی
عضو پیشین کمیته عملی کنفرانس بین‌المللی Esomar

بازاریابی پرهزینه لزوماً به معنای موفقیت نیست!
(محور کنفرانس؛ بازاریابی موفق با بودجه محدود)راز موفقیت یک طرح بازاریابی، بهینه‌سازی بودجه آن است. اگر شما هم صاحب یک تجارت متوسط یا کوچک و یا حتی انفرادی باشید متوجه اهمیت این موضوع هستید. هنگامی که یک تجارت کوچک برای آغاز راه خود قصد بازاریابی دارد قطعا بودجه کافی را برای تبلیغات وسیع در رسانه‌های جمعی مثل رادیو، تلویزیون، مجلات و تبلیغات بیلبوردی ندارد.
استفاده بهینه از بودجه محدود بازاریابی از اهمیت بالایی برخوردار است:1.       آیا هر ریالی که برای بازاریابی صرف می‌کنید منجر به فروش بیشتر کسب‌و‌کار شما می‌شود؟ استفاده از تبلیغات پر هزینه لزوما به معنای افزایش فروش نیست.2.       آیا می‌دانید مشتریان شما برای تصمیم به خرید می‌بایست حداقل 7 بار پیام شما را بشنوند؟ استفاده از ابزارهای پرهزینه بازاریابی شما را از تکرار پیامتان باز می‌دارد.3.       آیا به رابطه مستقیم تعداد روش‌های معرفی و تبلیغات با موفقیت کسب‌و‌کارتان آگاه هستید؟ هرچه کانال‌های بازاریابی را افزایش دهید تاثیر پیام شما روی مخاطبان بیشتر خواهد بود.بازاریابی موثر با بودجه محدود نیازمند دانش روز بازاریابی و آشنایی با تکنیک‌های بهینه آن است که در مرکز توجه کنفرانس پنجم قرار دارد.

 

نشانی و سایت مربوطه: تهران، خيابان سهروردي جنوبي، خيابان ملايري‌پور غربي، شماره 37، واحد 1 | 88342900
WWW.IRMMC.COM

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۰ساعت 9:23  توسط ارد  | 

کتاب عصرآفرینان به بررسی عوامل تاثیر گذار بر محیط کسب وکار امریکا در قرن بیستم می پردازد . نویسنده  این قرن را در ده دهه مجزا مورد بررسی قرار داده است .

خلاصه فصل هفتم در ادامه مطلب آورده شده است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۰ساعت 18:14  توسط ارد  | 

 

http://www.jomm.ir/

مجله مدیریت بازاریابی

پیش شماره 2

مجله مدیریت بازاریابی از آذر سال 1385 بر اساس مجوز کمیسیون نشریات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران و با همکاری و حمایت علمی اساتید دانشگاه های تهران، اصفهان، تربیت مدرس، علامه طباطبایی و الزهرا، واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، ناوارای بارسلونای اسپانیا و ویرجینیای آمریکا راه اندازی و منتشر گردید.
صاحب امتیاز: دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
نوبت انتشار: دو فصلنامه ( هر شش ماه یکبار یا دو شماره در سال )
زبان انتشار: فارسی ( به انضمام چکیده انگلیسی )
شاپا چاپی: (ISSN: 1735-949X)
شاپا الکترونیکی (آنلاین):
 (ISSN: 2008-255X)
رتبه مجله: علمی - پژوهشی بر اساس مجوز
شماره 375868/87 تاریخ 3 /11 / 87

لیتوگرافی و چاپ: چاپخانه واحد علوم و تحقیقات تهران
شمارگان: 1000 نسخه

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۰ساعت 10:18  توسط ارد  | 

Political Factors.

The political arena has a huge influence upon the regulation of businesses, and the spending power of consumers and other businesses. You must consider issues such as:

1.How stable is the political environment?

2.Will government policy influence laws that regulate or tax your business?

3.What is the government's position on marketing ethics?

4. What is the government's policy on the economy?

5. Does the government have a view on culture and religion?

6. Is the government involved in trading agreements such as EU, NAFTA, ASEAN, or others?

•          Monopolies legislation

•          Environmental protection laws

•          Taxation policy

•          Employment laws

•          Government policy

•          Legislation

•          Others?

Economic Factors.

Marketers need to consider the state of a trading economy in the short and long-terms. This is especially true when planning for international marketing. You need to look at:

1. Interest rates.

2. The level of inflation Employment level per capita.

3. Long-term prospects for the economy Gross Domestic Product (GDP) per capita, and so on.

•          Inflation

•          Employment

•          Disposable income

•          Business cycles

•          Energy availability and cost

•          Others?

Sociocultural Factors.

The social and cultural influences on business vary from country to country. It is very important that such factors are considered. Factors include:

1.What is the dominant religion?

2.What are attitudes to foreign products and services?

3.Does language impact upon the diffusion of products onto markets?

4.How much time do consumers have for leisure?

5.What are the roles of men and women within society?

6.How long are the population living? Are the older generations wealthy?

7.Do the population have a strong/weak opinion on green issues?

•          Demographics

•          Distribution of income

•          Social mobility

•          Lifestyle changes

•          Consumerism

•          Levels of education

•          Others?

Technological Factors.

Technology is vital for competitive advantage, and is a major driver of globalization. Consider the following points:

1. Does technology allow for products and services to be made more cheaply and to a better standard of quality?

2.Do the technologies offer consumers and businesses more innovative products and services such as Internet banking, new generation mobile telephones, etc?

3.How is distribution changed by new technologies e.g. books via the Internet, flight tickets, auctions, etc?

4.Does technology offer companies a new way to communicate with consumers e.g. banners, Customer Relationship Management (CRM), etc?

•          New discoveries and innovations

•          Speed of technology transfer

•          Rates of obsolescence

•          Internet

•          Information technology

•          Others?

(اعضای گروه :مریم سادات حجازی نیا ،زهرا سادات حجازیان،مریم سادات حجازیان)

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۰ساعت 9:23  توسط ارد  | 

 

معرفی وب سایت رسمی اتاق بازرگانی ایران و عراق

با توجه به اینکه در فعالیتهای بازرگانی نیاز اساسی به اطلاعات و ارتباطات وجود دارد. روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی و صنایع و معادن ایران و عراق اقدام به راه اندازی یک وب سایت رسمی کرد تا بازرگانانان دو کشور بتوانند با استفاده از این پایگاه اینترنتی، فارغ از محدودیتهای زمانی و مکانی و در کوتاه ترین زمان ممکن به اطلاعات مورد نیازشان دسترسی داشته باشند.

به منظور پاسخگویی به تمام نیازهای اطلاعاتی اعضا محترم اتاق بازرگانی ایران و عراق این وب سایت در 3 زبان انگیسی، عربی و فارسی طراحی و پشتیبانی می شود


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۰ساعت 0:12  توسط ارد  | 

مقدمه

وقتی که کار فروشندگیم را شروع کردم ، روزها سرزده از این دفتر به آن دفتر و عصرها از این خانه به آن خانه می­رفتم و همیشه از پایان معامله می­ترسیدم. هر روز تمام اطلاعاتم را با اشتیاق در اختیار مشتریانم قرار می­دادم و در پایان می­پرسیدم،"بسیار خوب چه تصمیمی می­گیرید؟" مشتری نیز معمولاً جواب می­داد،"اجازه بدهید راجع به آن بیشتر فکر کنم."

بعدها آموختم معنی این جمله خداحافظی مؤدبانه است و آنها را هرگز دوباره نخواهیم دید. خودم را متقاعد کرده بودم که همه مردم این شهر، زمان بیشتری را برای فکر کردن احتیاج دارند و به زودی سیل تماس­های تلفنی خریداران مشتاق به سویم روانه خواهد شد. اما هیچ کس تماسی نگرفت!

خیلی فکر کردم تا فهمیدم مشکل کارم کیفیت کالا، قیمت آن،وضعیت بازار و حتی رقبای فروشنده نبود بلکه اشکال از من بود!

در حقیقت ترس من از سؤال نهایی مانع پیشرفت کارم می­شد. روزی تصمیم گرفتم به شکست­هایم خاتمه دهم.دفعه بعد، وقتی مشتری گفت: ،"اجازه بدهید راجع به آن بیشتر فکر کنم و بعداً به شما جواب بدهم." چیزی گفتم که زندگیم را متحول کرد. در حالیکه قلبم داشت از جا کنده می­شد گفتم:"متاسفانه نمی­توانم دوباره تماس بگیرم". مشتری که متعجب شده بود گفت:"نمی­توانید؟"

در جواب گفتم:" متاسفانه خیر. شما که همه چیز را راجع به کالای من می­دانید، چرا همین الآن تصمیم نمی­گیرید؟"

مشتری نگاهی به من انداخت و گفت:" بسیار خوب. اگر فرصت دیگری ندارم، آن را می­خرم". سپس دسته چکش را بیرون آورد و با خرسندی بهای کالا را پرداخت. از آن به بعد، در تمام ملاقاتهایم از همان جملات استفاده کردم و همان نتایج حاصل شد.

وقتی متوجه شدم که در کمتر از 45 دقیقه 3 فروش داشته­ام در حالی که فروش هفتگیم 3 بار بود، از خوشحالی در پوست خودم نمی­گنجیدم. در طول یک ماه، رکورد بهترین فروش شرکتمان را بدست آوردم و مدیر فروش شدم! حقوقم دو برابر شد و 32 فروشنده آماتور نیز تحت نظر من کار خود را شروع کردند.

طی سالها آموختم که با دانش مناسب فروش، درآمد ایده­آلتان را نیز کسب خواهید کرد. تمام تکنیک­های این کتاب را مطالعه و به کار بستم و آنها را به بیش از یک میلیون نفر فروشنده آموختم.

تنها مانع جدی موفقیت، ناتوانی شما در برانگیختن مشتری به خرید می­باشد! این کتاب یه شما می­آموزد چگونه این مانع را از سر راه خود برداشته و در کار خود موفق شوید.

نکته مهم اینست که تمام مهارت­های فروش یاد گرفتنی هستند و با تمرین و ممارست می­توانید فروشنده ماهری شوید.


 

1

چگونه فروشنده بهتری شویم

آنچه هستیم . آنچه می­توانیم باشیم، تنها هدف واقعی زندگی است.

-رابرت لوئیس استیونس

اگر می­خواهید فروشنده موفقی باشید به درونتان بنگرید. همه چیز از شما شروع می­شود. 80% از موفقیت شما به شخصیت شما بستگی دارد. این موضوع به راحتی و با نگاه کردن به فروشندگانی که در بازار کساد، از فروش بالایی برخوردارند قابل اثبات است.

آمادگی ذهنی پیدا کردن

کسب آمادگی جسمی و ذهنی شباهت­های زیادی به هم دارند. لازمه آمادگی جسمانی رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی منظم است. برای رسیدن به آمادگی ذهنی مطلوب نیز به خوراک روحی مناسب و تمرینات منظم نیازمندیم. از نظر ذهنی آماده­تر باشید تا فروشتان چند برابر شود.

فروشندگان موفق نیز از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند. و این اعتماد به نفس از دوست داشتن و احترام به خود شروع می­شود.خودتان را دوست بدارید و به خود توجه کنید. در این صورت به دیگران نیز علاقه­مند شده و موفق­تر خواهید شد.

معمولاً پیشنهاد کسی که حس می­کنیم ما را دوست دارد، از آنکه می­پنداریم ندارد، راحت­تر است و ما ترجیح می­دهیم از افرادی خرید کنیم که نسبت به آنها احساس بهتری داشته باشیم.

مسئول زندگی خود باشید

گاه از شرکت کنندگان در کلاس­هایم می­پرسم:"چند نفر از شما شغل آزاد دارید؟" حدود 10 الی 15 درصد از افراد دستشان را بالا می­برند. دوباره می­پرسم " چند نفر از شما واقعاً شغل آزاد دارید؟"

آن­ها آرام آرام متوجه منظورم شده و دستهایشان را بالا می­برند. و در آخر همه متوجه می­شوند که کارشان آزاد است.

بزرگترین اشتباه شما این است که فکر می­کنید برای هر کسی کار می­کنید به جز خودتان!

فروشندگان موفق مسئولیت تمام کارهایشان را به عهده گرفته و عواقب آن را می­پذیرند. هرگز بهانه نمی­آورند و دیگران را نیز سرزنش نمی­کنند. تمام انتقادات و ایرادات را نیز قبول می­کنند.

خودتان را با شغل آزاد تجسم کنید

طبق تحقیقات انجام شده در نیویورک، محققان دریافتند که 3% از افراد موفق، خود را با شغل آزاد تجسم می­کنندو خود را مسئول تمام جنبه­های زندگی خود میدانند. آنها همچنین شرکت­شان را دارایی شخصی تلقی می­کنند، گویی صاحب 100%  سهام آن هستند!

روزی مدیر شرکت فوچون (fortune ) داستان جالبی را برایم تعریف کرد. او گفت: " همراه مدیر فروش ارشدم برای بررسب نهایی شرایط قرارداد 200 میلیون دلاری با یکی از خریداران عمده رفته بودم. در زمان استراحت، خریدار مرا به گوشه­ای کشید و پرسید : آن مرد ( خطاب به فروشنده ارشد من) صاحب شرکت شماست، مگر نه ؟ من که غافلگیر شده بودم از او پرسیدم : چطور مگه؟ او پاسخ داد : چون در تمام ملاقاتهایمان او مرتب می­گوید: شرکت من، کارمندان من، قرارداد من،...  . به نظر می­رسد انگار واقعاً مالک تمام شرکت است! آیا واقعاً همین طور است ؟ لبخندی زدم وگفتم: تقریباً بله! .

شما رئیس هستید

به عنوان رئیس شرکت، شما مسئول تمامی اتفاقاتی هستید که در رابطه با کارتان می­افتد. شما موظف به یادگیری، پیشرفت و ارتقاء دائمی مهارت­هایتان هستید.  جالب است بدانید که بعضی­ها به خود نگاه بی تفاوت دارند. آنها به جای پذیرفتن مسئولیت زندگیشان و تغییر چیزهایی که دوستشان ندارند، منفعلانه به انتظار پیشرفت شرکتشان می­نشینند تا از این طریق وضعیت خود را بهبود ببخشند. باید خاطر نشان کنم اکثر مردم برای ارتقاء مهارت­های فنی و حرفه­ای خود سرمایه­گذاری نمی­کنند.آنها مطالعه­ای نداشته و از برنامه­های آموزشی استفاده نمی­کنند.

در یادگیری مصّر باشید

هر چه می­توانید بیاموزید. از هر شغلی که دارید به عنوان فرصتی برای یادگیری مهارت­هایی که در آینده به درد شما می­خورد، استفاده کنید. برای بالا بردن دانش خود حریص باشید. به خاطر داشته باشید که هر مهارت جدیدی که می­آموزید، سرمایه شما در آینده خواهد بود. آنچه امروز دارید حاصل انتخاب­های گذشته شماست! هر چه امروز به آن می­رسید، بستگی به کارهای موفق و نا موفق گذشته­تان دارد.

برنده و بازنده­ها

تفاوت برنده­ها و بازنده­ها کاملاً واضح است. برنده­ها همیشه عواقب کارهایشان را به عهده می­گیرند اما بازنده­ها هرگز این مار را نکرده و همواره در پی یافتن توجیهات برای کارهای غلط خود می­باشند. بازنده­ها به بیماری" بهانه تراشی" مبتلا هستند. برنده­ها راه حل مدارند. آنها همیشه به دنبال راههایی برای حل مشکلاتشان هستند.

برای کار سخت آماده شوید

آنچه فروشندگان موفق و برجسته را از فروشندگان معمولی متمایز می­کند سخت­کوشی آنهاست. در تصریح این جمله به نتیجه آقای توماس استنلی در کتاب " میلیونرهای خانه بغلی" توجه کنید:"85% از میلیونرهای خود ساخته دلیل و رمز موفقیتشان را سخت­کوشیشان ذکر کرده­اند". مردم عادی می­خواهند سخت­کوش باشند و برای آن برنامه­ریزی می­کنند ولی برای آینده، نه حال!

وقتتان را تلف نکنید

فروشندگان معمولی 50% از وفت کاریشان را تلف می­کنند. بر طبق تحقیقات به عمل آمده، آنها دیرتر به محل کارشان رفته، کندتر کار کرده و زودتر محل کارشان را ترک می­کنند و بیشتر وفت کارشان را صرف گپ زدن­ با همکارهایشان، انجام کارهای شخصی، خواندن روزنامه، جستجو در اینترنت و خوردن و آشامیدن می­کنند.

بهای هر چیزی را پیشاپیش می­پردازند

اچ.ال هانت مالک بیش از 200 شرکت و یکی از ثروتمندترین مردان دنیا در یک برنامه رادیویی رمز موفقیت خود را این گونه بیان کرد: " من صدها شرکت تاسیس کرده­ام و پس از 50 سال تجربه، به این نتیجه رسیده­ام که تنها دو چیز برای رسیدن به موفقیت ضروری است. اول اینکه، دقیقاً نصمیم بگیرید چه می­خواهید، سپس ارزش آن را تخمین زده و بهایش را بپردازید." فروشندگان موفق بهای هر چیزی را پیشاپیش می­پردازند.

آمال و آرزوها

آمال و آرزوها پایه و اساس تمام موفقیت­های بزرگ هستند. بدون آنها فروشندگان موفق نیز میل و رغبت آنچنانی برای فروش ندارند. آنها باور دارند که می­توانند به موفقیت­های بالاتری دست پیدا کنند.

بیشتر سعی کنید

مدت­ها قبل شرکت بیمه بزرگی در ماه نوامبر هر سال مسابقه فروش برگزار می­کرد. کسی که می­توانست بیش از 35% میانگین فروش ماهیانه بفروشد برنده می­شد و به عنوان جایزه، 2 هفته به جزایر کارائیب فرستاده می­شد. نوامبر هر سال در طول مسابقه، تمایل به فروش در بین فروشندگان بیشتر می­شد. رقبا شب و روز کار می­کردند تا به آن دو هفته استراحت در جزایر کارائیب برسند. نکته جالب این بود که فروشندگانی که در طول سال فروش متوسطی داشتند در این 30 روز به فوق ستاره تبدیل می­شدند. یک سال شرکت بیمه تصمیم گرفت برندگان هر سال را بررسی کند. آنها به نتایج شگفت آوری رسیدند:

فروشنده­ای که در طول سال، در طی هفته 3 بیمه می­فروخت در ایام مسابقه به طور متوسط 4 بیمه را در طی یک هفته فروخته بود. با کمی زودتر شروع کردن و کمی پرکار بودن، برنده توانسته بود یک بیمه اضافی را در طول  40 تا50 ساعت کار هفتگی به فروش برساند.

به عبارتی اگر فروشنده­ای شغلش را در 25 سالگی شروع کند و در طول هفته نیز به جای 3 فروش، 4 فروش داشته باشد، به راحتی می­تواند در طول 30 سال درامد 40 سال را کسب کنند. در حقیقت می­توانند 10 سال زودتر به این درآمد برسند.

بدون امید و آرزو

بعضی اوقات در همایش­ها، افرادی به من می­گویند که هیچ آرزویی ندارند! آنها از میزان درآمدشان کاملاً راضی هستند و درامد کافی برای تسویه حساب تمام صورتهای مالی دارند. از من پرسیدند آیا می­توانم به آنها کمکی کنم تا آرزویی بیش از آنچه دارند داشته باشند. به آنها گفتم وقتی خودتان هیچ رغبتی برای پیشرفت ندارید چطور از من نوقع دارید که کمکتان کنم.

به آنها گفتم بعضی مردم برای مرئوس بودن به دنیا آمده­اند و برخی دیگر برای رئیس شدن! فکر می­کنم شما برای مرئوس بودن به دنیا آمده­اید. همه آنها از من ناراحت می­شوند.

درک متقابل و همدلی را افزایش دهید

فروشندگان موفق حس همدلی بالایی دارند. آنها واقعاً به خریدارانشان توجه می­کنند. دانیل گولمن نویسنده کتاب هوش احساسی مه برای رسیدن به موفقیت EQ یا هوش احساسی از IQ مهمتر است. او هوش احساسی را به عنوان توانایی سازگار بودن با تعداد زیادی از افراد و توجه به افکار، احساسات و حالات آنها تعریف می­کند. او اذعان می­کند که همدلی مهمترین عامل برقراری و حفظ ارتباط با دیگران در خانه و محل کار است. مراقب باشید، دلسوزی با همدلی متفاوت است! در دلسوزی شما تنها اظهار تاسف می­کنید اما در همدلی سعی در رفع مشکل و مساله مورد نظر مشتریتان.

دوراندیش باشید

لازمه ایجاد حس همدلی دوراندیش بودن است. فروشندگان معمولی تنها به فروش آنی فکر می­کنند و آنچنام که باید به روابط آتی و ارتباطات بلند مدت نمی­اندیشند.

ترکیب ایده­آل

اگر بتوانید بین بلند پروازی و حس همدلی تعادل برقرار کنید می­توانید در دراز مدت موفق شوید.فروشنده بلند پرواز به مشتری توجه نمی­کند و البته خریدار این موضوع را حس می­کند. جالب است بدانید که احساس صمیمیت زیاد فروشنده نیز منجر به فروش کمتر خواهد شد. پس سعی کنید تعادل را حفظ کنید. مشتریان امروزی از مشتریان دیروز باهوشتر، آگاهتر، متوقع­تر اند و حتی در مواردی ناسپاس­تر!

سوالات خوبی بپرسید و شنونده خوبی باشید

بهترین راه نشان دادن صمیمیت به مشتری یا هر کس دیگری، پرسیدن سوالات مناسب و مشتاقانه گوش کردن به آنهاست. شنونده خوب بودن از گوینده خوب بودن مهمتر است.

ثابت قدم باشید

داشتن اراده قوی و عزم راسخ از ویژگیهای فروشنده موفق می­باشد. فروشندگان موفق می­دانند بهای هر یک از اجزا موفقیت را باید پیشاپیش و به طور کامل پرداخت. برای آنها راه حل­های ساده و بدون پیچ و خم بی­معنی است.

به آرامی اما با قاطعیت ثروتمند شوید

هنری فورد دو عامل موفقیت در تجارت را صبر و آینده­نگری میدانست. او معقد بود که انسان عجول هرگز موفق نخواهد شد.بدترین حالتی که ممکن است برای فروشنده رخ دهد این است که در همان ابتدای کار درآمد زیادی را بدست آورد. این امر سبب می­شود فروشنده باور کند پول درآوردن آسان است و در ادامه همیشه به دنبال راه حل­های ساده می­گردد.

خودتان و آنچه عرضه می­کنید را باور کنید

فروشندگان موفق از خود باوری بالایی برخوردارند. آنها به شرکت، محصول و خدمات ارائه شده به مشتریانش نیز اعتماد دارد.به نظر می­رسد بین اعتماد شما به محصول و خدمات ارائه شده توسط شرکت و سهولت متقاعد کردن مشتری جهت خرید رابطه مستقیم وجود دارد. ویلیام جیمز از هاروارد میگوید :" باورها حقایق را خلق می­کنند."

انتخاب کالای مناسب برای فروش

کالایی را برای فروش انتخاب کنید که با شخصیت شما هماهنگی داشته باشد. به عبارتی باید با هم بنخیت داشته باشند.

کالاها به دو دسته ملموس و نا ملموس تقسیم ندی می­شوند. احتمالاً در فروش هر دو نمی­توانید موفق باشید، پس یکی را انتخاب کرده و پیش بروید.

کالاهای ملموس

کالاهای ملموس عبارت است از آنچه قابل لمس، مزه، احساس، نگهداری، ارائه و امتحان کردن است. به عنوان مثال میتوان به اتومبیل، قایق، لوازم اداری، مبل، ساعت­ها و ابزارآلات اشاره کرد.

وقتی در رابطه با آنها حرف می­زنید، توصیفشان می­کنید و آن ها را می­فروشید.

کالاها و خدمات ناملموس

کالاهای ناملموس به کالاهایی اطلاق می­شود که قابل لمس ومزه نمی­باشند.این محصولات را معمولاً مالاهای ذهنی می­نامیم. به عنوان مثال " سرمایه­گذاری" یک مساله ذهنی است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۰ساعت 16:0  توسط ارد  | 

اصطلاح PEST که ابتدا ETPS خوانده می‏شد ، اولین بار توسط فرانسیس جی .آگولار در سال 1967 در اثر "ارزیابی محیط کسب و کار " مورد استفاده قرار گرفت ، وی عنوان داشت ، ETPS تلخیصی از چهار حوزه‏ای است که در طبقه‏بندی خود از محیط کسب و کار مورد استفاده قرار داده است .

با در نظر گرفتن موضوع تحلیل، ابزار PEST می‏تواند برای تحلیل بخشهای تجاری، صنایع ، بازارهای خاص یا کل اقتصاد به کار رود. بنابراین ، تحلیل مذکور خلاصه‏ای از نیروهای محرک در محیط کلان را به تصویر می‏کشد.این تحلیل محرک‏هایی که بیشترین اهمیت را در گذشته داشته‏اند شناسایی می‏نماید تا چه اندازه‏ای ممکن است تغییر نمایند و این چگونه بر سازمان یا کل صنعت اثرگذار خواهد بود. بسته به هدف تحلیل، ایجاد تمایز بین موقعیت کنونی و تغییرات بالقوه آینده می‏تواند مفید باشد .

به منظور حصول به نتایج معنی دار کافی نیست که این تحلیل را به عنوان فهرستی از محرک‏ها شناسایی کنیم . بهتر است که نقطه عزیمتی برای تحلیل آینده محیط بیرونی ایجاد نماییم. امکان پذیر است که محرک‏های مختلف بیرونی را که عامل تغییرات هستند به کمک ابزار PEST شناسایی نماییم. اینها چنان محرک‏هایی هستند که با تمام احتمالات کلی ساختارهای صنعت یا بازار را تحت تاثیر قرارداده و آن را تغییر می‏دهند.برای مثال ، ترکیب عوامل مقررات‏زدایی از موانع تجاری ، رشد تکنولوژی ارتباطات ، افزایش فشار رقابتی بر بازارهای منطقه‏ای و همگرایی ترجیهات مصرف‏کننده‏گان احتمالا محرک‏هایی باشند برای رشد جهانی سازی .

برای اغلب موقعیت‏ها الگوی اولیه Pest analysis به طرز قابل استدلالی عوامل اضافی را در قالب چهار بخش اصلی اولیه پوشش می‏دهد . برای نمونه عوامل اکولوژیکی یا محیطی می‏توانند بسته به تاثیرشان در قالب هر یک یا تمامی چهار فصل اصلی قرار گیرند. عوامل قانون گذاری به طور طبیعی تحت پوشش سرفصل سیاسی قرار می‏گیرند، از آنجاییکه آنها عموما از لحاظ سیاسی ، محرک خواهند بود. عوامل جمعیتی معمولا جنبه‏ای از مسایل اجتماعی بزرگترهستند. تحلیل صنعت به طرز موثری تحت سرفصل اقتصادی قرار می‏گیرد . ملاحظات اخلاقی بسته به دورنما و تاثیرشان در حوزه‏های اجتماعی یا سیاسی قرار می‏گیرند .بنابراین ما غالبا می‏توانیم عوامل اضافی را به عنوان یک زیربخش یا دورنماهایی درون چهاربخش اصلی مشاهده نماییم .

موضوع تحلیل باید تعریف روشنی از بازاری مورد نظر بوده که می‏تواند شامل هریک از موارد ذیل باشد :

* شرکتی که در جستجوی بازار خویش است
* محصولی که در جستجوی بازار خویش است
* یک علامت تجارتی در ارتباط با بازارش
* یک واحد تجاری منطقه‏ای
* یک گزینه استراتژیک مانند ورود به یک بازار جدید یا تولید یک محصول جدید
* یک سودآوری بالقوه
* یک شراکت بالقوه
* یک فرصت سرمایه‏گذاری


موضوعاتی که در زیر مجموعه هر یک از عوامل چهارگانه قابل دسته‏بندی هستند می‏توانند شامل موارد ذیل باشند :

* سیاسی
* موضوعات اکولوژیکی و زیست محیطی
* قانون گذاری در آینده
* قانون گذاری در عرصه خارجی و بین‏المللی
* هیاتها و فرایندهای قانون گذاری
* سیاستهای دولت
* عمر یک دولت و تغییرات سیاسی
* سیاست‏های تجاری
* تامین اعتبار ، کمک‏های بلاعوض
* اعمال نفوذ در بازار داخلی/ گروههای فشار
* گروههای فشار بین‏المللی
* جنگ‏ها و تنازعات


اقتصادی :
* وضعیت اقتصاد داخلی
* روندهای اقتصاد داخلی
* اقتصادها و روندهای خارجی
* موضوعات عمومی وضع مالیات
* مالیات‏های وضع شده بر تولید/ خدمات
* شرایط فصلی آب و هوایی
* بازار و چرخه‏های کسب وکار
* عوامل ویژه صنعتی


روندهای بازار و کانالهای توزیع
محرک های مصرف‏کننده/ مصرف کننده نهایی
نرخهای بهره و ارز
موضوعات تجاری و مالی بین المللیاجتماعی
* روندهای شیوه زندگی
*مشخصات جمعیت شناختی
*قضاوتهای رسانه
*تغییرات قانونی که بر عوامل اجتماعی اثرگذار است
*علامت تجاری ، شرکت ، تصویر تکنولوژی
*الگوهای خرید مصرف‏کننده
*مد و مدلهای رایج
*اتفاقات و تاثیرات عمده

 


دسترسی خرید و روندها
* عوامل قومی و مذهبی
* تبلیع و شهرت
* موضوعات اخلاقی


تکنولوژیک
*توسعه تکنولوژی های رقیب
*تامین مالی تحقیق و پژوهش

*تکنولوژی های مشارکتی/ وابسته
*جایگزینی تکنولوژی / راه حلها
*بلوغ تکنولوژی
*بلوغ و ظرفیت تولید
*اطلاعات و ارتباطات
*سازوکارهای خرید مصرف‏کننده /تکنولوژی
*قانون‏گذاری در ارتباط با تکنولوژی
*ظرفیتهای نوآوری
*دسترسی به تکنولوژی ، واگذاری حق لیسانس، حق انحصاری اختراع

موضوعات مالکیت معنوی
*ارتباطات جهانی
*نتیجه‌گیری
تحلیل PEST محیط پیرامونی کسب و کار را مورد بررسی قرار می‏دهد و یک ابزار استراتژیک مناسب برای شناخت "تصویر بزرگ" از محیطی که کسب و کار مذکور در آن انجام می‏شود .این ابزار می‏تواند در راستای بهره‏برداری از فرصت‏ها و حداقل نمودن تهدیدهایی که بنگاه اقتصادی با آنها مواجه می‏شود مورد استفاده قرار گیرد .

با یک تحیل PEST ، بنگاه اقتصادی می‏تواند افق طولانی‏تری از زمان را مشاهده نماید و توانایی شفاف‏سازی فرصتها و تهدیدهای پیش‏روی خود را داشته باشد. با جستجوی محیط پیرامونی برای دیدن نیروهای تاثیرگذاری بالقوه به صورت هاله‏ای در افق، بنگاه اقتصادی می‏تواند فرایند برنامه‏ریزی استراتژیک را ورای زمان جاری و در ظرف افق آینده تدوین نماید .

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۰ساعت 15:14  توسط ارد  | 

حیطه عمل بازاریابی بین‌المللی

حیطه عمل در بازاریابی بطور کلی به دو بخش قابل کنترل و غیر قابل کنترل تقسیم‌بندی می‌گردد. عوامل قابل کنترل شامل سیاست‌های کالا و خدمات، برنامه فروش، قیمت‌گذاری و توزیع است که آمیخته بازاریابی شرکت نام دارد و مستقیماً تحت کنترل و برنامه‌ریزی خود شرکت است. شرکت می‌تواند بر اساس شرایط رقابتی بازار، محدودیتهای قانونی، سلایق مصرف‌کنندگان و استراتژی خود برنامه آمیخته بازاریابی را تدوین و اجرا کند.

عوامل غیر قابل کنترل در بازاریابی بین‌المللی خود به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می‌شود. در بخش داخلی سیاست‌های کلی دولت، ساختار قانونی و شرایط اقتصادی از جمله عوامل غیر قابل کنترل شرکت هستند. در بخش خارجی این شرایط برای هر کشوری می‌تواند متفاوت و یا حتی کاملاً در تضاد باشد. اوضاع سیاسی، اقتصادی، سطح تکنولوژی، جغرافیا و فرهنگ از این قبیل عوامل به شمار می‌آیند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۰ساعت 15:2  توسط ارد  | 

نظر به ضرورت فوق، مرکز مدیریت بازاریابی گروه پژوهش صنعتی آریانا از سال 1385 فعالیت خود آغاز نمود و طی سال‌های اخیر با برگزاری موفق چهار کنفرانس بین‌المللی مدیریت بازاریابی، همایش‌های بین‌المللی تخصصی همچون قیمت‌گذاری، بازاریابی و فروش شرکتی و همچنین دوره‌های متعدد که با همکاری مؤسسات و اساتید بین‌المللی انجام شد.

تاریخ و محل کنفرانس سال 1390: 15 و 16 تیرماه 1390 -  تهران، مرکز همایش های بین المللی رازی

برای دانلود بروشور کنفرانس اینجا را کلیک کنید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۰ساعت 15:50  توسط ارد  | 

Economic factors

Capital controls on any foreign currency would often work to increase its exchange rates

Strong balance of payments statistics of any country affect that country’s currency to strengthen.

Higher foreign-exchange reserves of any country influence the currency of that country to appreciate in value

Government spending increases the money in circulation and also affects growth to certain sectors of a country’s economy

Large money-supply growth increases inflation and accordingly affects the value of a country’s currency

Technical factors (seasonal, release of statistical data) also affect exchange rates in near-term.

Rate of economic growth.

Population growth rate

Money supply, inflation rate, price rise

Growth of transportation and communication.

Rate of growth of human efficiency

Business cycles’

Growth of banking services.

Cultural factors 

Culture is belief, knowledge, art, religion taboos, customs, habits, lifestyle and restriction of group behavior, which are widely reflected in human behavior, customs and traditions

.Population- When the population is higher, the bigger is the market. However, it is

Age groups and Sex- Different age groups of people, their taste & interests, preferences along with sexual differences, the trend of outlook and attitude

Social class or groups- This refers to the economic class of living and groups

Educational background-This refers to the background of the corresponding

 

Number of households- This gives information about the total number of households, the type of household ,nature of household and the kind of work which is performed in major by the household which can be identified and used if needed for marketing too in international levels.

Geographical concentration and differences- This specifies the concentration of each and every place on selected products in major amounts which is favorable for its market condition and clearly indicates the differences in choice of product chosen by each and every country depending on the demand condition.

The rate of changes in the above mentioned characteristics-specifies changes

Gross National Product(GNP)

Rate of growth of the economy- This must be positive and favorable for growth of the economy.

Standard of living-specifies the quality of living of people which must improve and give rising standards which will be the real benefit ofinternational marketing if adopted properly efficiently and effectively.

Percapita income

Social condition

Social structure i.e. traditions, methods, customs etc. have a basic influence on economic development, industrial output and distributional factors. Social backwardness, immorality, rigidity and other social factors influence negatively. Caste, religions, customs, conflicts and disallows etc. will keep man at specified low level and they live in total darkness. The nature, behaviour, trend of human being gets change very slowly.

Political Factors

Taxation.

Protection of environment.

Employment law.

Health and Safety.

Foreign Trade Agreement (FTA).               

Stability of political system.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۰ساعت 15:6  توسط ارد  | 

تعریف بازاریابی

بازاریابی فرآیندی است که نقطه پایان آن فروش و یا بنا به تقسیماتی خدمات پس از فروش است. بازاریابی طی زمان از فرآورده گرایی به بازارگرایی و در نهایت به مشتری گرایی روی آورده است. در یک تحقیق علمی اثبات شده است که یک مشتری راضی در بهترین شرایط می تواند 9 مشتری را راضی و ترغیب به خرید نماید و یک مشتری ناراضی به راحتی می تواند 90 مشتری را از مراجعه و خرید بازدارد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۰ساعت 12:41  توسط ارد  | 

تعریف بازاریابی

بازاریابی فرآیندی است که نقطه پایان آن فروش و یا بنا به تقسیماتی خدمات پس از فروش است. بازاریابی طی زمان از فرآورده گرایی به بازارگرایی و در نهایت به مشتری گرایی روی آورده است. در یک تحقیق علمی اثبات شده است که یک مشتری راضی در بهترین شرایط می تواند 9 مشتری را راضی و ترغیب به خرید نماید و یک مشتری ناراضی به راحتی می تواند 90 مشتری را از مراجعه و خرید بازدارد.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۰ساعت 12:22  توسط ارد  | 

    هو المحبوب

نام کتاب : استراتژي اقيانوس آبي

نويسنده : پروفسر چان کیم و دکتر رن مابورن

مترجم : عليرضا پور ممتاز

نام کشور : مالزي

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت 14:31  توسط ارد  | 

به نام خدا

نام کتاب : بازاریابی چریکی

نویسنده : کنراد لوینسون

نام کشور : بوسنی و هرز گوین

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت 14:31  توسط ارد  | 

دوستانی که برای دانلود فایل چارت کلاسی به مشکل برخورده بودند برای دانلود آن می توانند از لینک ززیر استفاده نمایند:  فایل کلاس

در صورت بروز مشکل لطفا روی همین پست نظر بگذارید؛ با تشکر.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت 14:26  توسط حامد جوادی  | 

رشد صادرات فرش در سال 89

ريیس مرکز ملی فرش با اشاره به رشد 12 درصدی ارزش صادرات فرش در سال گذشته اعلام کرد: صادرات فرش ایران در سال 89 به 520 میلیون دلار افزایش یافت.

فیصل مرداسی در تشریح چگونگی صادرات فرش در سال گذشته گفت: سال گذشته در مجموع 8 هزار تن فرش به ارزش 556 میلیون دلار از کشور صادر شده که این رقم نسبت به سال 88 از لحاظ وزنی، حدود 4 درصد و از نظر ارزشی 12 درصد رشد داشته است. ريیس مرکز ملی فرش ایران افزود: در آمار سالانه صادرات فرش، 25 تا 35 میلیون دلار عودت فرش وجود دارد که با کسر رقم فرش‌های عودت داده شده، ارزش خالص صادرات فرش ایران در سال گذشته به520 میلیون دلار می‌رسد. وی عمده بازارهای هدف صادرات فرش ایران در سال گذشته را به ترتیب، آلمان، آمریکا، امارات متحده عربی، ایتالیا، ژاپن و لبنان اعلام کرد. به گفته مرداسی، بازارهایی نظیر چین، قزاقستان، مالزی و برزیل نیز بازارهای جدیدی بودند که صادرات فرش ایران به این کشورها نسبت به سال‌های قبل رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است؛ ضمن اینکه در سال‌جاری افزایش صادرات به بازارهای جدید در دستور کار قرار گرفته است.

منبع خبر: www.donya-e-eqtesad.com در تاریخ ۲۳ فروردین

تحلیل: با توجه به قدمت این هنر در ایران ، میتوان با افزایش توجه به آن و متمرکز کردن بافندگان (در زمینه فرش دستباف) وحمایت بیشتر ازآنها  ،به افزایش صادارات آن امیدوار بود .

همچنین باید این دید را ایجاد کنیم که فرش ایران از لحاظ طرح و بافت بهترین نوع محسوب میشود و ازاین طریق  میتوانیم فرش و هنر فرشبافی را از قدرت نمایی چین حفظ کنیم.

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت 14:23  توسط ارد  | 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت 10:27  توسط ارد  | 

مطالب قدیمی‌تر